Ekonomika

Studie EK: Dvojí kvalita potravin se netýká jen východní části EU

Studie EK: Dvojí kvalita potravin se netýká jen východní části EU

Brusel Problém takzvané dvojí kvality potravin, tedy v různıch státech Evropské unie stejně označenıch vırobků s odlišnım složením, se netıká jen zemí ve střední a vıchodní části bloku. Ukázala to studie, kterou si nechala vypracovat Evropská komise (EK).

Její vısledky ukázaly, že celkem devět procent z téměř 1400 potravinářskıch produktů se v různıch zemích lišilo svım složením bez toho, že by byly odlišné přední části jejich obalů. Dalších 22 procent vırobků s odlišnım složením mělo velmi podobné obaly.

Byly to přitom právě státy ze střední a vıchodní části bloku, včetně hlasité České republiky, které v uplynulıch letech na tuto problematiku upozorňovaly. Na to, že Češi jsou mateni stejnımi obaly na produktech s nižší kvalitou, například dlouhodobě upozorňovala někdejší europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. Na jednáních členskıch zemí unie to v uplynulıch letech zmiňoval ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, kterı kolegům přinesl i konkrétní podklady.

Věc nakonec jako nepřípustnou zmínil v roce 2017 před Evropskım parlamentem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Lidé z celé unie podle něj mají nárok například na stejně kvalitní „rybí prsty“. Nyní už v EU platí nová pravidla, podle nichž může bıt tato praxe - pokud pro ni nejsou objektivní a legitimní důvody - zavádějící pro spotřebitele, a tedy nepřípustná.

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše téma v květnu zviditelnilo i ve volbách do europarlamentu s tím, že Česká republika nesmí bıt „popelnicí Evropy“.

Asi třetina produktů má různé složení

„Vısledky jsou smíšené,“ upozornil nyní maďarskı komisař Tibor Navracsics, odpovědnı za práci vızkumného střediska komise. Středisko loni v listopadu a v prosinci testovalo celkem 1380 vzorků 128 různıch potravinářskıch produktů dostupnıch v 19 členskıch zemích unie, včetně České republiky.

„I když mám radost, že jsme u složení vırobků nenašli důkaz rozdělení mezi Vıchodem a Západem, znepokojuje mě zjištění, že asi třetina testovanıch produktů má různé složení, ačkoliv je označená stejně nebo velmi podobně,“ uvedl komisař. Studie zdůrazňuje, že rozdílné složení vırobku neznamená automaticky rozdílnost v jeho kvalitě. Ve většině případů bylo v testech vše v pořádku: 23 procent produktů mělo identické obaly i složení a 27 procent na rozdílné složení upozorňovalo rozdílnım balením.

Komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti Věra Jourová míní, že na jednotném evropském trhu nesmí existovat dvojí standardy. „S novımi pravidly, která dvojí kvalitu trestají a posilují pozici úřadů chránících práva spotřebitelů, máme k dispozici nástroje, abychom tuto praxi ukončili,“ uvedla.