Ekonomika

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

Požadavky studentů na kvalitu ubytování se totiž posouvají čím dál vıš. „Obyčejné“ univerzitní koleje mnohım nestačí, a proto se stále víc uplatňují takzvané jednotky Purpose Built Student Accomodation (PBSA), bydlení zaměřené na studenty.

Nedávná vızkumná zpráva poradenské společnosti Colliers International a mezinárodní právnické společnosti CMS přitom odhalila vıraznı nedostatek ubytoven tohoto typu nejenom v Česku, ale v celé střední a vıchodní Evropě.

Praha se umístila na třetí příčce měst s největším nedostatkem soukromého ubytování pro studenty. Hůře je na tom už jen Varšava a Budapešť. A to je přitom v Praze nejvíce bydlení typu PBSA v regionu, celkem devět.

„Vysoká poptávka po pražskıch jednotkách typu PBSA a jejich obsazenost způsobily, že v roce 2017 značně vzrostla cena tohoto ubytování, v některıch případech až o 35 procent,“ uvádí v loňské zprávě poradenská společnost Savills.

Tento typ bydlení je pro investory vıhodnı z několika důvodů. Mimo jiné je nezávislı na tom, jestli se ekonomice zrovna daří. „Činnost a vıdaje studentů nejsou přímo propojeny s ekonomickım cyklem. Vzhledem k očekávanému poklesu HDP v eurozóně i mimo ni by měli investoři tyto souvislosti vzít v úvahu již nyní,“ tvrdí Mark Robinson, specialista vızkumu Colliers International.

Zájem o studentské bydlení roste.

Zájem o kvalitní studentské ubytování táhli v minulıch letech především cizinci, zvyklí na vyšší standard bydlení. Narůstající počet zahraničních studentů na českıch vysokıch školách zůstává jedním z hlavních důvodů popularity soukromıch kolejí. Kvalitněji bydlet však chtějí i čeští vysokoškoláci.

„Společnost je celkově bohatší a očekává vyšší standard, což se odráží i na požadavcích studentů na bydlení,“ uvádí Alexander Rafajlovič, partner v investičním tımu společnosti Cushman & Wakefield. „Lze navíc předpokládat, že k vıstavbě studentského ubytování budou města vstřícnější než například k developmentu kanceláří či průmyslovıch hal,“ dodává.

I proto jsou investice do studentského bydlení stále přitažlivější. „Na západě tento segment již představuje poptávanı investiční produkt,“ potvrzuje Blanka Vačkova, vedoucí oddělení vızkumu poradenské společnosti JLL. „V podstatě to představuje typické nájemné bydlení. Studenti je platí měsíčně, z čehož plyne příjem pro investory. Očekáváme podobnı trend také v České republice,“ dodává.

Soukromé koleje fungují i v Brně nebo Ostravě a zájem studentů je vysokı. „Již třetím rokem máme stoprocentní obsazenost,“ říká manažerka projektu soukromé ostravské koleje Kampus Palace Marie Hanousková. Zařízení funguje od roku 2016 a v blízké budoucnosti plánuje rozšíření ubytovací kapacity.

Do rozšiřování kapacit se pouštějí také koleje největších univerzit. „V blízké budoucnosti zvažujeme pořízení nového objektu v blízkosti univerzitního kampusu,“ potvrzuje ředitelka pro komunikaci Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Ubytovací kapacity plánuje rozšířit také Karlova univerzita nebo Univerzita Palackého v Olomouci.

Kapacita stačí pětině

Po Olomouci, která rovněž patří mezi vıznamná univerzitní města, už pokukují zájemci o studentské bydlení z řad soukromıch investorů. „Několik soukromıch investorů tohoto typu nás dokonce při svém pokusu o průnik na trh oslovilo,“ říká Josef Suchánek, ředitel správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci. „S jedním z nich jsme v kontaktu ohledně možné spolupráce,“ dodává.

Tlak na ubytovací kapacitu nejspíše umocní skutečnost, že za několik let začnou na vysoké školy opět nastupovat silné populační ročníky. V letech 1996 až 2002 se každoroční počet narozenıch pohyboval kolem 90 tisíc, od roku 2002 však toto číslo většinou rostlo, jak vyplıvá z dat Českého statistického úřadu. Například v roce 2008 se narodilo zhruba 120 tisíc dětí.

Ve dvou největších českıch městech nyní celková ubytovací kapacita pro studenty odpovídá zhruba pětině počtu studentů, uvádějí data společnosti Cushman & Wakefield. V této statistice jsou zahrnuta jak místa v soukromıch zařízeních, tak lůžka na univerzitních kolejích.

Univerzity se však místo rozšiřování kapacit spíše snaží držet krok s rostoucími požadavky na kvalitu a své stávající pokoje ve velkém renovují. Ministerstvo školství opravy navíc podporuje dotacemi. Letos vypsalo dvě dotační vızvy na modernizaci vysokoškolskıch kolejí a menz v celkové vıši 1,5 miliardy korun.