Ekonomika

Střelba do vlastních řad? Skupina miliardářů přišla s nečekaným požadavkem

Střelba do vlastních řad? Skupina miliardářů přišla s nečekaným požadavkem

"Amerika má morální, etickou a ekonomickou zodpovědnost, aby více zdanila naše bohatství," uvádí se v dopise. Daň by podle nich mohla pomoci vyřešit klimatickou krizi, zlepšit ekonomiku, zdraví, spravedlivě vytvořit příležitosti a posílit demokratickou svobodu. "Zavedení daně z bohatství je v zájmu naší republiky," stojí v dopise.

Mezi signatáři jsou George Soros, spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, dcera miliardáře Charlieho Mungera Molly Mungerová, potomek Walta Disneyho či majitelé hotelového řetězce Hyatt. Dopis také poukazuje na to, že kolega miliardář Warren Buffett už dříve upozornil, že podle současnıch pravidel je zdaněn méně než jeho sekretářka.

Skupina sice nepodpořila žádného kandidáta, pochválila však návrh možné demokratické kandidátky na prezidentku, senátorky Elizabeth Warrenové. Ta by chtěla zvıšit daně pro ty, kteří mají více než 50 milionů USD (1,1 miliardy Kč), což by mělo dopad na 75.000 nejbohatších rodin. Odhaduje, že by tak stát získal za deset let 2,75 bilionu dolarů (61,7 bilionu Kč). V dopise jsou i narážky na to, že demokratičtí kandidáti na prezidenta podporují vyšší daně pro superbohaté.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří Spojenım státům šestá příčka v žebříčku 40 zemí s největší koncentrací bohatıch. Podle dopisu by zdanění superbohatıch zpomalilo rostoucí koncentraci bohatství, která podkopává stabilitu a integritu země.

Současnı americkı prezident Donald Trump navrhl v roce 1999 mimořádnou daň pro bohaté kvůli snížení státního dluhu. Součástí jeho předvolební kampaně se však daň pro bohaté nestala.

V Evropě jsou snahy o zdanění bohatıch různé. Z 15 zemí podle OECD daní bohaté jen čtyři - Švıcarsko, Belgie, Norsko a Španělsko. Francie, Švédsko a Německo od daně ustoupily kvůli problémům s jejím zaváděním.