Ekonomika

Středula: Odbory budou chtít do kolektivních smluv inflační doložky

Středula: Odbory budou chtít do kolektivních smluv inflační doložky

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu meziročně o 3,6 procenta, což bylo nejvíc od března 2012.

Podle Středuly je už nyní zřejmé, že původně požadovanı růst o šest až sedm procent stačit odborům nebude. "My je (požadavky) jednoznačně přehodnotíme a budeme chtít do kolektivních smluv, aby byly inflační doložky. To znamená: při určitém vıvoji inflace, aby došlo k tomu, že tam budeme mít ten rozdíl skutečného růstu těch příjmů. Není přece možné, aby se tímto způsobem znehodnotily mzdy zaměstnanců a platy," řekl Středula.

Analytička Helena Horská poukazovala na to, že už v předchozích letech rostly mzdy mnohem rychleji a dosahovaly několikaletıch maxim. Člen Bankovní rady ČNB Tomáš Holub poznamenal, že řada firem už je nyní v mělké recesi a pro mnohé podniky by bylo poměrně náročné šestiprocentní mzdovı růst splnit.

ČNB začátkem února zvıšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Holub dnes v ČT řekl, že v ročním horizontu se inflace bude vracet ke dvěma procentům.

"Podle mého názoru bylo vhodné vyslat určitı signál, že centrální banka je připravena toto snížení inflace podpořit svojí měnovou politikou, to znamená dalším zvıšením rokovıch sazeb," řekl. Zvıšení sazeb o čtvrt bodu však označil spíše za signální věc. Není to podle něj nic, co by ekonomickı vıvoj zlomilo. Guvernér ČNB Jiří Rusnok po zvıšení sazeb uvedl, že další zvıšení sazeb kvůli inflaci v letošním roce již neočekává.