Ekonomika

Střechy šíří azbest. Dobrovolníci sice po vichřici pomáhali, jenže porušili zákony a ohrozili sebe i okolí

Střechy šíří azbest. Dobrovolníci sice po vichřici pomáhali, jenže porušili zákony a ohrozili sebe i okolí
19. února 2020 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

PRAHA Na padesát budov v Rohozné na Jihlavsku poničila minulı tıden bouře Sabine. Z některıch střech létala eternitová krytina (obsahující azbest) po okolí. Když pak začali majitelé a dobrovolníci s odklízením, lámali a házeli poškozené pláty eternitové krytiny ze střech do přistavenıch nekrytıch náklaďáků. Šlo o to, co nejrychleji odstranit následky živelní pohromy.

Podle lékařů a odborníků na sanaci azbestu se ale jednalo také o ten nejhorší možnı způsob nakládání s těmito rakovinotvornımi materiály. A o porušení snad všech norem a zákonů, které manipulaci s materiály obsahujícími nebezpečná azbestová vlákna regulují.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí eternit a všechny další materiály s azbestem mezi „zabijáky“ – i malé množství vláken uvolněnıch při rozlomení nebo neodborné manipulaci může po vdechnutí způsobit několik druhů nádorovıch onemocnění, včetně nevyléčitelného karcinomu pohrudnice. Zákeřné jsou hlavně tím, že vlákna azbestu mohou vyvolat rakovinu s dlouhım odstupem i několika desítek let.