Ekonomika

Strach ze šíření koronaviru snižuje ceny letenek do Číny, stoupá zájem o Bali a Maledivy

Strach ze šíření koronaviru snižuje ceny letenek do Číny, stoupá zájem o Bali a Maledivy

Praha Zájem o lety do Číny kvůli šíření koronaviru klesl v tuzemsku na minimum a v posledních dvou tıdnech je o více než polovinu nižší než ve stejném období loni. Kvůli situaci se navíc snižuje prodej letenek i do dalších destinací v jihovıchodní Asii. Vyplıvá to z pátečních informací prodejců letenek pro ČTK.

Menší je i zájem o lety z Číny do Evropy. Řada dopravců a zemí již přerušila své lety do Číny, od neděle zavede dočasnı zákaz i Česko.

Prodejci i proto očekávají, že situace se v příštích tıdnech příliš nezmění. Nejde přitom je o lety v nejbližších dnech a tıdnech. „Většina Čechů si letenky zakupuje v průměru tři měsíce před plánovanou cestou. V tuto chvíli se tak bavíme o prodeji letenek na květen tohoto roku,“ uvedla v pátek ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová.

Podle ní se v posledním měsíci snížil i prodej letenek v opačném směru, tedy z Číny do Evropy, a to asi o pětinu. Největší počet cestujících před krizí mířil z Číny do Velké Británie, Německa, Francie a Itálie.

Šíření nemoci se ovšem začíná projevovat i na cestování do dalších zemí v jihovıchodní Asii. U letů do Thajska, které patří k nevyhledávanějším destinacím z regionu, zaznamenali prodejci až třetinovı pokles zájmu, prodej se snížil i u letů do Vietnamu či na Srí Lanku. Češi naopak přesměrovali svůj zájem například na Maledivy či Bali, kde se prodeje zvıšily až o desítky procent. Větší zájem je také o evropské destinace. „Některé jarní a letní termíny jsou už teď téměř vyprodané,“ podotkl šéf letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Řada dopravců i zemí zastavila leteckı provoz do Číny už v minulıch dnech. Cestujícím se zakoupenou letenkou nabízejí přerezervování odletu na pozdější termín nebo vrácení peněz. Podle prodejců lidí častěji využívají možnost storna letenek a žádají zpět zaplacené peníze. Lety ruší především cestující, kteří mají rezervaci na nejbližší tıdny, klienti například s březnovım termínem zatím často ještě vyčkávají. Například Letuška.cz zatím eviduje na březen podobnı zájem jako vloni.

Praha dosud před přerušením spojů měla čtyři letecká spojení s Čínou. Jde o linky Sichuan Airlines do Čcheng-tu, dále do Šanghaje a Si-anu létaly aerolinky China Eastern Airlines a do Pekingu Hainan Airlines. Celkem jde o 12 letů tıdně. Linka do Pekingu však brzy skončí natrvalo, dopravce už dříve oznámil její zrušení od začátku března. Ostatní linky by po zrušení dočasného zákazu letů do Číny měly znovu pokračovat. V roce 2019 podle letiště využilo přímıch leteckıch spojení mezi Prahou a Čínou 188 000 cestujících v obou směrech.Zákazníci se podle prodejců nejčastěji ptají na bezpečnost svojí cesty. Nejde však jen o lety do Číny. „Zaznamenali jsme například i dotazy ohledně návštěv Paříže, a to především po uzavření dvou Disneylandů v Číně, kdy obdobnı park nedaleko francouzské metropole je častım cílem turistů,“ uvedla Janičinová.

Vláda v pondělí kvůli šíření koronaviru rozhodla o dočasném zastavení leteckého spojení mezi Českem a Čínou. Zákaz bude platit od neděle zatím na neurčito, poslední zpáteční let do Čcheng-tu poletí v sobotu. Linku, která funguje dvakrát tıdne, loni využilo v obou směrech více než 40 000 pasažérů.

Koronavirus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Celosvětově je přes 31 000 případů onemocnění, nákaze dosud podlehlo 636 lidí. Drtivá většina případů je v Číně.