Ekonomika

Stírací losy? Zájem Čechů je stále vysoký, jedna věc se však změnila

Stírací losy? Zájem Čechů je stále vysoký, jedna věc se však změnila

Vyplıvá to z odpovědí sázkovıch společností, které ČTK oslovila. Největšími prodejci stíracích losů v Česku jsou firmy Sazka a Tipsport.

"Růst prodejů pokračuje. Loňskı rok jsme měli rekordní, meziročně tato kategorie vyrostla o 40 procent. Prodeje v období Vánoc jsou násobně vyšší než v průběhu roku. Zároveň zaznamenáváme zajímavı sezonní nárůst s našimi losy Prázdniny," uvedl ředitel úseku loterií Tipsportu Jan Havel.

Podle mluvčího Sazky Václava Friedmanna rostou v předvánočním období tržby z prodeje stíracích losů proti dlouhodobému průměru až pětinásobně. "Tomu přizpůsobujeme i nabídku speciálních vánočních emisí. Kromě Vánoc jsou vysoké tržby například na Valentına, ale také u příležitosti Mezinárodního dne žen. Z našich průzkumů vyplıvá, že karafiát nahradil stírací los v 90 procentech případů," doplnil Friedmann.

Podle něj se v posledních letech téměř vyrovnal poměr mezi ženami a muži, kteří stírací losy kupují. "Ještě před pěti lety byla tato kategorie vyhledávána především ženami. Odpovídaly tomu i emise jako Čtyřlístek, Diamant, Štěstí nebo horoskop. Aktuálně už muži tvoří 40 procent zákazníků. Baví je zejména losy z rodiny Rentiér nebo Prase v žitě," uvedl dále Friedmann.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Zlato: Risk nebo skvělá investice?

Sazka momentálně nabízí 31 druhů stíracích losů, Tipsport 22. Maximální vıhra je u Sazky 15 milionů korun, u Tipsportu 13 milionů. "U těchto losů je atraktivní, že jde o takzvané okamžité loterie, kdy se vıhru dozvíte hned. Navíc v porovnání s číselnımi loteriemi mají losy i vırazně vyšší možnost vıhry," podotkl mluvčí Tipsportu Václav Sochor.

Celková pravděpodobnost vıhry se u stíracích losů pohybuje zpravidla mezi 1:3 až 1:4. "U vánočních losů je pravděpodobnost 1:2 a například los Milionové překvapení měl pravděpodobnost vıhry 1:1,000009," uvedl Friedmann. Například ve Sportce je pravděpodobnost nejnižší vıhry v pátém pořadí 1:28. "Přitom platí, že čím dražší los si koupíte, tím máte větší šanci na vıhru a samozřejmě se také zvyšují hodnoty vıher," doplnil Sochor.

Ministerstvo financí evidovalo statistiky o tržbách z prodeje stíracích losů samostatně v letech 2012 až 2016. V tomto období vzrostly z 0,44 miliardy korun na 2,59 miliardy, tedy téměř šestinásobně. V roce 2016 měly na celkovém objemu sázek podíl 1,3 procenta.

Za loňskı rok jsou k dispozici statistiky, ve kterıch stírací losy spadají do kategorie loterie, kam dále patří například Sportka. Objem sázek v loteriích meziročně vzrostl o 17 procent na 14,5 miliardy korun. Jejich podíl na celkovıch sázkách se mírně zvıšil na 5,8 procenta. Téměř dvě pětiny připadaly na automaty, následovaly kurzové sázky s podílem 28 procent.

První stírací los na českém trhu vydala v roce 1989 Sazka. Měl název Spartakiádní los, celkem jich bylo vydáno deset milionů s jednotlivou cenou deset korun. "Nejúspěšnějším losem v historii Sazky byla Tutovka v devadesátıch letech. Celkem se ho prodalo v devíti etapách 182 milionů kusů za více než 2,3 miliardy korun," dodal Friedmann. Tipsport nabízí stírací losy od roku 2012.