Ekonomika

Stát zruší zakázku na nové dálniční známky. Babiš kvůli ní podá trestní oznámení

Stát zruší zakázku na nové dálniční známky. Babiš kvůli ní podá trestní oznámení

PRAHA Problematická zakázka na IT systém a e-shop bude zrušená. Zástupci státu se podle zjištění LN dohodli s vítěznou firmou Assecco, že rozvážou už podepsanou smlouvu. Projekt zároveň dostane na stůl policie. A to z popudu premiéra Andreje Babiše (ANO), kterı podá trestní oznámení. Řekl to ve středu při návštěvě Izraele.

Konec zakázky na „mozek“ a e-shop dálničních známek potvrdil ve středu LN vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

„Bude to dohodou. Seděli jsme s dodavatelem, kterı projevil vůli, že nebude bránit rozvázání smluvního vztahu,“ uvedl s tím, že bude vypsaná otevřená soutěž. Firma Asseco získala zakázku v uzavřeném vıběrovém řízení s nabídkou 401 milionů za dodávku systému a čtyřletı servis.

„Věřím, že i po zrušení původní zakázky stihneme start prodeje elektronickıch známek, kterı má začít 1. prosince tohoto roku,“ dodal Dzurilla.   

Podivností kolem projektu nové podoby dálničních poplatků je však stále hodně. I proto premiér ve středu potvrdil svůj záměr, kterı sdělil v úterı LN. Tedy přizvat k věci policii. „Dostáváme stále víc a víc znepokojivych informaci. Dnes můžu potvrdit, ze podám trestní oznámení, protože dostávám informace o propojení osob a je zapotřebí, aby to vyšetřila policie. “ uvedl o den později.

Zakázku na IT systém a e-shop elektronickıch dálničních známek, které mají začít fungovat od ledna 2021, dostala v rámci uzavřeného vıběrového řízení firma Asseco. A Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) s ní rovnou podepsal smlouvu, aniž by o tom informoval vládu.

„Není možné, aby si úředníci zrealizovali takovou zakázku a nikoho se nezeptali. I podle toho jak reagují první náměstek ministra dopravy a šéf SFDI, že odmítají převzít osobní zodpovědnost a rezignovat. Ve firmě by už byli na ulici. V tom je služební zákon nenormální. I proto to musí vyšetřit policie,“ dodal Babiš.

O místo kvůli tomu v pondělí přišel ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), kterého Babiš odvolal.