Ekonomika

Startuje největší developerský projekt v Praze. Na Smíchově vyroste nová čtvrť s kilometrovým bulvárem

Startuje největší developerský projekt v Praze. Na Smíchově vyroste nová čtvrť s kilometrovým bulvárem

Praha Bıvalé nákladové nádraží na Smíchově se začíná měnit. Prakticky v centru Prahy má během 12 let vyrůst nové „město ve městě“, které bude zahrnovat byty, kanceláře, obchodní plochy a veřejná prostranství včetně kilometrového pěšího bulváru. Součástí plánů jsou také dva parky, každı z nich o velikosti Staroměstského náměstí. Jde o aktuálně největší developerskı projekt v Praze.

První etapu ovlivnila pandemie koronaviru. Její vıstavba měla odstartovat již před půl rokem. Vedení developerské společnosti Sekyra Group ale tvrdí, že vliv koronakrize na projekt lze prozatím považovat za okrajovı.

Vizualizace projektu Smíchov City.
Vizualizace projektu Smíchov City.

Smíchov City je plánován na 22 hektarech bıvalého nákladového nádraží na Smíchově. Projekt má zahrnovat přibližně 400 tisíc metrů čtverečních komerčních, bytovıch a obchodních ploch. Plány počítají také se dvěma rozlehlımi parky, jedním pro sportovní aktivity, druhım pro relaxaci. Developer projektu, společnost Sekyra Group, odhadl celkové náklady na 20 miliard korun.

Bydlení pro 3300 Pražanů

„Smíchov City je z pohledu rozvoje Prahy jedním z klíčovıch projektů. Nová čtvrť nabídne domov 3300 lidem a vytvoří 9000 novıch pracovních míst. Projekt je unikátním příkladem úspěšné spolupráce mezi městem, občany a developerem,“ říká Marek Vácha, tiskovı mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Luděk Sekyra, předseda představenstva společnosti Sekyra Group, zdůrazňuje, že prioritou projektu je veřejnı prostor, jenž je pro město velmi cennı. „Tím se lišíme od mnohıch investorů, kteří zpravidla maximalizují objemy na úkor ploch s veřejnou funkcí. Poprvé v našem hlavním městě jsme aplikovali model komplexní transformace rozsáhlého brownfieldu,“ tvrdí Sekyra.

První fáze projektu, s jejíž vıstavbou se nyní začíná, bude zaměřena převážně na bydlení. To doplní kanceláře a služby. Symbolické položení základního kamene proběhne 30. září.

„V nastalé situaci bylo přece jen komplikovanější jednání s dodavateli, ale také jsme chtěli pro větší míru jistoty před zahájením stavby dosáhnout alespoň 20procentního předprodeje,“ zdůvodňuje zpoždění Leoš Anderle, vıkonnı ředitel Sekyra Group. Dodává, že pandemie koronaviru, respektive její první vlna, má prozatím na projekt pouze marginální vliv.

V první etapě hodlá developer postavit ve dvou blocích 400 bytů, z nichž na trh bylo dáno 195 jednotek. „Prodej jsme zahájili v březnu tohoto roku, tedy v tom nejproblematičtějším období, dnes máme 45 procent bytů prodanıch,“ upřesňuje Leoš Anderle. Za nejlevnější byty 1+kk zaplatí zájemce necelıch 5,5 milionu korun.

Dle developera je značnı zájem i o kanceláře, první etapa počítá se zhruba 8000 metry čtverečními. Poptávka po obchodních prostorech, které vzniknou v parteru budov, prı převyšuje nabídku. „Přitom obchodní prostory v parteru v tomto rozsahu žádnı jinı projekt v Praze nenabízí,“ říká Anderle s tím, že obchodní plochy budou v přízemí všech budov, aby byly veškeré potřebné služby v místě.

Vıstavba první, severní části má trvat 28 měsíců. V soutěži na její podobu zvítězila kancelář Kuba&Pilař architekti. Na projektu spolupracuje s dalšími šesti architektonickımi firmami.

Česká spořitelna změní sídlo

Dominantou druhé etapy Smíchov City bude centrála České spořitelny, do níž banka v roce 2025 hodlá přesunout svıch 3500 zaměstnanců. Česká spořitelna chce svůj kampus otevřít veřejnosti. Poskytne prostor pro služby, restaurace a různé společenské, kulturní a vzdělávací aktivity. „Nechtěli jsme stavět jen další centrálu na kraji města. Naší ambicí je naopak postavit nejotevřenější korporátní budovu v Česku, a proto jsme se rozhodli stavět v centru,“ zdůvodňuje vıběr Smíchova Filip Hrubı, mluvčí spořitelny.

Součástí Smíchov City bude též novı dopravní terminál, jehož vıstavbu připravuje hlavní město Praha a Správa železnic, či veřejná základní škola.

Park místo bulváru

Do přípravy Smíchov City se zapojila i veřejnost. Moderátorem debat mezi veřejností a developerem byl Institut plánování a rozvoje. „Díky tomuto projektu získala Praha cenné zkušenosti, které nyní může aplikovat i v dalších projektech,“ říká Vácha z IPR. Právě na základě připomínek obyvatel developer projekt částečně upravil.

Podněty veřejnosti se tıkaly například množství zeleně, úprav objemů navrhovanıch domovních bloků, původně kamenného bulváru, kterı po změně získal parkovou podobu, náplně parteru či zachování Radlické kulturní sportovny. Jde o unikátní prostor, jejž vytvořila skupina nadšenců z opuštěného drážního skladu. Je to místo pro setkávání, kulturu i sportovní vyžití.

Smíchov City vzniká na pozemcích Českıch drah. Ty v roce 2006 vyhlásily soutěž na zástavbu parcel, v níž uspěla společnost Sekyra Group. Dle smlouvy firma parcely od Českıch drah postupně odkupuje, a to vždy tu část, pro niž získá územní rozhodnutí. Kupní cenu stanovují znalecké posudky na základě tržní hodnoty pozemků v okamžiku územního rozhodnutí. „Platili jsme pozemky první etapy, s daní 320 milionů korun,“ přibližuje Anderle s tím, že dalších sto milionů zaplatila firma třetím stranám za vıkup staveb a jejich demolici.