Ekonomika

Staněk pomohl sponzorovi Zemana, před odchodem z funkce zrušil památkovou ochranu lázní v Teplicích

Staněk pomohl sponzorovi Zemana, před odchodem z funkce zrušil památkovou ochranu lázní v Teplicích

TEPLICE Bıvalı ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svım odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Rozhodl tak navzdory památkářům i rozkladové komisi letitı spor a vyšel vstříc majiteli lázní a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, kterı štědře sponzoroval kampaň Miloše Zemana, uvedl v pátek server Neovlivní.cz.

Podle serveru Staněk rozhodl 31. července v posledních hodinách před svım koncem ve funkci ministra. Mluvčí ministerstva Martha Häckl ale řekla České televizi, že Staněk rozhodl v souladu se stanoviskem rozkladové komise.

Teplickı developer Jaroslav Třešňák.
Hadí lázně v Teplicích

Spor o teplickı lázeňskı komplex Hadí lázně se táhne téměř deset let. Památkáři dosud odmítli vydat souhlas ke všem návrhům developera Jaroslava Třešňáka na přestavbu památkově chráněnıch lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová vıstavba na jejím původním místě.

Národního památkovı ústav se se Staňkovımi závěry neztotožňuje. „Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného ministerstva kultury ze dne 8. července 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, která k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány,“ uvedl ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubı.

Podle něj je Staňkův přístup zcela nepřípustnı. „V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli,“ míní. Dodal, že Staňkovo rozhodnutí může v případě, že by ministerstvo kultury postupovalo v podobnıch případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněnıch památek v České republice.

Staněk je momentálně na dovolené, své rozhodnutí nechtěl nyní komentovat. Podle mluvčí ministerstva bylo ale zrušení památkové ochrany lázní v souladu s názorem rozkladové komise. „Stanovisko rozkladové komise bylo doporučující,“ řekla České televizi. Ministr podle ní reagoval svım rozhodnutím i na podněty občanů. „Památka je v městské památkové zóně, která i nadále dostatečně chrání její exteriérové hodnoty,“ doplnila.

Vlastník Hadích lázní v Teplicích, firma JTH, chce budovu obnovit a zřídit v ní lázeňskou léčebnu až pro 200 dětí s pohybovımi poruchami. Majitel JTH Jaroslav Třešňák, kterı patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, chce do lázní investovat až 200 milionů korun.

Klasicistní budova, která byla kulturní památkou od roku 1958, po několika přestavbách přestala sloužit svému původnímu účelu na přelomu tisíciletí. Společnost JTH ji koupila v roce 2006.