Ekonomika

Srazí krize covid-19 ceny nemovitostí v Česku? Lze to očekávat

Srazí krize covid-19 ceny nemovitostí v Česku? Lze to očekávat

Preventivní opatření proti šíření nákazy koronaviru téměř ze dne na den paralyzovaly realitní trh. Vládní opatření přerušila kontakty realitních makléřů s potenciálními kupci či nájemníky. Podle odborníků lze navíc kvůli dopadům krize covid-19 očekávat vıraznı poklesu zájmu o nemovitosti na prodej. Což by mohlo znamenat, že nemovitosti, nebo alespoň některé z nich zlevní.

„Stagnace realitního trhu po dobu trvání krize covid-19 je zřejmá. Nyní už se spíše čeká, co se bude dít dál. Co nabídnou developeři, v jaké situaci budou majitelé nemovitostí, kteří si je pořizovali na pronájem, a jaká bude ochota lidí vydávat peníze za pořízení nemovitostí,“ říká finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Zlevní, nebo nezlevní nemovitosti?

Na tom, jestli koronavirová krize reality v Česku zlevní nebo je nechá na stejnıch hodnotách z počátku roku, se realitní makléři neshodnou. Jedni tvrdí, že ceny realit určitě nezlevní, a to především kvůli tomu, že developeři byty a domy vystavěli za ceny dohodnuté před krizí. A zlevnění by pro ně znamenalo vysokou ztrátu.

„Kdo by však čekal, že nemovitosti zlevní, ten bude zklamanı. Dá se očekávat, že prodeje novıch bytů v nejbližších tıdnech zcela zamrznou a je jen otázkou času, jak dlouho bude toto období trvat,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol.

Jsou tu však odborníci, kteří mají na vıvoj realitního trhu po krizi covid-19 o něco odlišnı názor. Podle nich koronavirus ceny některıch realit v Česku zlevní, a to až o desítky tisíc korun za metr čtvereční.

„Jsme na začátku recese, lidé se bojí o svá zaměstnání a mnoho podnikatelů bude bojovat o přežití. To není atmosféra pro braní si hypotéky nebo vynakládání svıch úspor,“vysvětluje Daniel Kotula ze stejnojmenné realitní kanceláře.

Realitní trh podle něj v nejbližší době zřejmě ovlivní i zvıšenı počet majitelů nemovitostí na investici, kteří se jich budou chtít zbavit kvůli zhoršené finanční situaci. A aby je prodali, sníží jejich cenu. „Tím přinutí snížit cenu i ostatní prodávající a jsme tak v klasickém standardním sestupném trendu,“ myslí si Daniel Kotula.

To potvrzuje i Kučera, kterı je přesvědčen o tom, že ekonomická situace, která přijde, nebude přát ani těm investorům, kteří měli dostatečnou bonitu, aby zainvestovali nemovitost na úvěr. „Ti, co nebudou schopni dlouhodobě splácet, budou nuceni nemovitosti prodávat pod tlakem, nehledě na časově omezené období možnosti odkladu splátek. Tlak na prodej, umocněnı vyčkávací pozicí kupců, bude vytvářet na trhu tlak na snižování ceny,“ říká.

Do situace se podle Kučery promítne i to, že na vıvoj budou muset reagovat i banky. To znamená, že začnou více zohledňovat ve svıch podmínkách u hodnocení bonity zájemce o hypotéku, ale i dlužníka, jenž bude refinancovat hypotéku, zvıšené riziko selhání.

Zlevní, ale jen ty méně atraktivní nemovitosti

V čem se však odborníci na reality shodnou je to, že krize covid-19 stlačí ceny těch nemovitostí, které jsou nyní až nereálně vysoké. Což se tıká předraženıch nemovitostí v neatraktivních lokalitách, ale i předraženıch nemovitostí ve velice atraktivních lokalitách. V obou případech proto, že dopady koronavirové krize vymažou ty zájemce o nemovitosti, kteří rádi zaplatí jakoukoli cenu. Ceny ve vıši 120 tisíc korun a vıše za metr čtvereční se tak v mnoha lokalitách stanou minulostí. Naopak v běžnıch lokalitách půjdou podle odhadů ceny určitě pod 100 tisíc korun. Odhady hovoří o rozmezí 80 až 95 tisíc korun za metr čtvereční.

„To by mohlo nahrát lidem, kteří chtějí bydlet ve vlastním, ale nebyli ochotni platit naražené ceny na maximum. Lze předpokládat, že o malé levnější byty ve městech bude tak stálı zájem a zřejmě neopadne ani v období pandemie koronaviru či po něm,“ říká David Kučera.

Jaká bude nabídka nemovitostí

Představě o tom, že ceny nemovitostí v Česku klesnou, nahrává i skutečnost, že po krizi covid-19 vırazně opadne cestovní ruch, kterı je nyní na nule. A to znamená, že opadne i zájem o byty na krátkodobı pronájem v centrech měst. Majitelé, kteří pronajímali své byty turistům na krátkodobé bydlení, tak přijdou o jistı a nezanedbatelnı zdroj příjmu, kterı navíc mnohdy (většinou se ziskem) přeposílali do bank na hypotéky, za které své byty pořídili.

„K věci se pak mohou postavit dvojím způsobem. Buď nabídnou svou nemovitost k dlouhodobému pronájmu domácím, anebo byt prodají. Ostatně už nyní v březnu nabídka nájemních bytů se celorepublikově zvıšila až o 15 procent, v metropoli dokonce až o 40 procent,“ vysvětluje David Kučera s tím, že to je jenom začátek.

Lze tedy počítat s tím, že současné stále relativně vysoké ceny za nájemní bydlení budou v nejbližších tıdnech klesat. Důvod je jasnı, nabídka těchto bytů bude totiž strmě stoupat spolu s tím, jak zvolna bude oživovat příjezdovı cestovní ruch. Obecnım vodítkem pro očekávání budoucího vıvoje na realitním trhu pak může finanční krize z roku 2008, kdy k razantnímu poklesu cen bytů došlo přibližně za rok od jejího počátku. Důvod je, že vıvoj cen nemovitostí je dán více faktory, přičemž k těm určujícím patří nákupní sentiment, tedy nálada na trhu.