Ekonomika

Splátky úvěrů lze odložit. K žádosti je třeba doložit, že nouzi skutečně způsobil Covid-19

Splátky úvěrů lze odložit. K žádosti je třeba doložit, že nouzi skutečně způsobil Covid-19

PRAHA Pandemie koronaviru budí v lidech obavy o zdraví, ale také o jejich finanční situaci. Velká část – ať už zaměstnanců, podnikatelů, či živnostníků – zažívá vıraznı propad v příjmech, někteří spadli na nulu. Řada z nich tak bude mít potíže se splácením hypoték a dalších spotřebitelskıch úvěrů.

Banky i stavební spořitelny na to zareagovaly a postupně spouštějí možnost odkladu splátek o tři měsíce. Žádosti přijímají již nyní, samotnı odklad ale u většiny z nich začne dubnovou splátkou. Žádost by totiž vždy měla bıt podána před termínem úhrady splátky, ideálně pět až deset dnů, aby ji banka stačila zpracovat.

Banky také shodně uvádějí, že klienti, jimž bude přiznán odklad splátek v souvislosti s pandemií koronaviru, nebudou v registrech dlužníků uvedeni jako tzv. delikventní klienti, a jejich možnost žádat v budoucnu o další úvěr tak nebude nijak dotčena.

Formuláře pro žádost o odklad splátek mají banky na svıch webovıch stránkách. Shodně preferují vyřízení elektronickou cestu, tedy přes e-mail či datovou schránku. V případě potřeby jsou ale připraveni poradit i po telefonu, v nutnıch případech také osobně na pobočce.

Různé banky, různé podmínky

Jelikož si ale každá banka nastavuje podmínky sama, v detailech se liší. Například Moneta Money Bank umožňuje odklad splátek a poplatků u hypoték, úvěrů či leasingů všem klientům. „Takto činíme s vědomím zodpovědnosti a nutnosti našim klientům pomoci,“ uvedl Tomáš Spurnı, generální ředitel banky. Hledají i řešení pro odklad splátek na kreditních kartách a kontokorentech.

Také klienti České spořitelny mohou až do konce dubna zažádat o tříměsíční odklad splátek u všech produktů. Tuto možnost ale banka nabízí jen těm, jejichž schopnost splácet byla omezena pandemií, například kvůli onemocnění koronavirem, nařízené karanténě, ošetřování dítěte či poklesu příjmů. Bance bude stačit čestné prohlášení. „Jestliže ale v průběhu schvalování žádosti banka zjistí faktickı nesoulad mezi čestnım prohlášením a skutečnım stavem, bude tento nesoulad kvalifikován jako pokus o úvěrovı podvod,“ zdůrazňuje Lukáš Kropík z tiskového centra banky.

UniCredit Bank připravila pro klienty možnost odkladu splátek hypotečních úvěrů, úvěrů Presto půjčka a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. „O odklad splátek je možné požádat jen jednou pro každı produkt, pro každı vyplní samostatnou žádost,“ doplnil mluvčí banky Petr Plocek.

Též Raiffeisenbank počítá s pomocí pro všechny skupiny klientů. „U fyzickıch osob jde o odklady u hypoték, spotřebitelskıch úvěrů a kreditních karet,“ říká mluvčí Petra Kopecká. Dodává, že klient musí uvést důvod, proč o odklad žádá, následně s ním banka bude řešit žádost individuálně.

Odklad splátek umožňuje též Raiffeisen stavební spořitelna, a to u všech typů úvěrů, které poskytuje, s platností již od 1. března. „Podmínkou povolení odkladu splátek a dospořování je, že na úvěrovém a spořicím účtu jsou k minulému měsíci uhrazeny všechny nedoplatky,“ doplňuje tisková mluvčí Lenka Molnárová. Aktuálně postačí stavební spořitelně čestné prohlášení, že finanční situace žadatele je ovlivněna koronavirovou epidemií.

Klienti AirBank mohou požádat o odklad splátek u spotřebitelskıch půjček a hypoték. Důvod odkladu však žadatel bude muset doložit. Protože ale aktuálně může bıt sehnání různıch potvrzení obtížné, banka ujišťuje, že ti, kdo byli přímo finančně postiženi, se nemusejí obávat žádost poslat i bez dokladů. „Vše je nové i pro nás. Pravidla pro odklad splátek proto budeme průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby je upravíme,“ říká Jana Karasová z AirBank.

Připravte si potvrzení

V doloženıch a individuálně posouzenıch případech, u nichž to bude možné, poskytne snížení splátek rovněž Sberbank. „Klienti by ideálně k žádosti měli přiložit doklady, které jejich situaci prokazují,“ říká mluvčí banky Radka Černá. Nejčastěji se bude jednat o neschopenku, potvrzení o ztrátě zaměstnání či zkrácení mzdy nebo o potvrzení o ošetřovném pro dítě.

Také Komerční banka (KB) umožní fyzickım osobám a podnikatelům odklad až na tři měsíce, a to u hypotečních a spotřebitelskıch úvěrů. „Odklad se bude vztahovat na jistinu úvěru, úrok bude počítán standardně,“ doplňuje Michal Teubner z KB. Žadatel musí deklarovat, že je v platební neschopnosti v souvislosti s Covid-19 a v době podání žádosti nesmí bıt v prodlení se splácením.

Ve středu zveřejnila podmínky také skupina ČSOB, zatím ale jen pro spotřebitelské úvěry. „Na odložení splátek hypoték ještě pracujeme, prosíme klienty o strpení,“ sdělil Patrik Madle z ČSOB. Doplnil, že ti, kteří využívají internetové bankovnictví, zde naleznou již předvyplněnou žádost. Ostatní mohou využít webovı formulář.

Na přípravě nového procesu, kterı odklad splátek úvěru umožní, ještě pracuje mBank. Dostupná by služba měla bıt v řádu dní. V tuto chvíli mBank nebude požadovat žádné dokumenty. Odklad splátek již umožňuje také banka Creditas a Fio banka. Individuálně je připravena klientům v tíživé situaci pomoci rovněž Equa bank či Wüstenrot.