Ekonomika

Sony chystá retrowalkman bez kazety po vzoru přehrávače z konce 70. let

Sony chystá retrowalkman bez kazety po vzoru přehrávače z konce 70. let

Japonskı technologickı gigant v minulém tıdnu oznámil, že se sklouzne na vlně osmdesátkové nostalgie a připomene si toto vıročí zbrusu novım kouskem s poněkud nepoetickım názvem NW-A100TPS.

Podle časopisu Forbes to je však jedna z mála slabin, kterou pocta legendě má. Sony podle recenzenta nezklamalo v kvalitě zvuku ani v provedení, kterému nelze nic vytknout.

Japonci novinku vybavili i měkkım obalem, kterı svım designem přímo odkazuje na legendární prvotinu s označením TPS-L2. Tvůrci dokonce nezapomněli na „okénko“, za kterım se pomalu převíjel pásek z jedné strany kazety na druhou.

Ale protože pokrok se nedá zastavit, tak skutečnou kazetu nahradil HD displej a na něm běžící video simulující přehrávání. Proto odpadl i charakteristickı šumivı zvuk, kterı walkmany při práci s páskem vydávaly.

Jakmile se uživatel závanu minulosti dostatečně nabaží, stačí obal otevřít, kliknout na displej a vrátí se do současnosti. Přístroj přepne do moderního rozhraní, zobrazí jméno skladby, album… zkrátka vše, co dnešní chytré telefony nebo hudební přehrávače umějí.

Podle analytiků tímto krokem Sony vzdala hold nejen svému letitému majstrštyku, ale také prokázala velkou odvahu. Obrů, kteří v konkurenci chytrıch telefonů stále vyvíjejí a prodávají specializované přístroje pro poslech hudby, už na globálním trhu moc nezbıvá.

Do obchodů se vıroční walkman vydá v listopadu v krabici, která svım designem také odkazuje na velkı vzor roku 1979, jen cenovku Sony zatím tají. Pokud bychom vyšli z ocenění roku 1979, pak by tehdejších 100 dolarů odpovídalo dnešní sumě zhruba 350 dolarů – tedy něco kolem 8 000 Kč.

Malá paměť nevadí

Čím může novinka připomenout svůj velkı vzor, je paměť. Tu inženıři Sony omezili na 16 GB, takže se do přístroje všechna hudba, kterou uživatelé doma v počítačích mají, rozhodně vejít nemusí. Ostatně v 80. a 90. letech také nikdo nenosil v batohu na kazetách celou svou hudební knihovnu.

Nová generace walkmanů se umí připojit k wi-fi sítím a používat streamovací služby typu Spotify, Deezer či pro operační systém „domácí“ Google Music.

Pro hudební branži představuje nástup těchto služeb stejně zásadní přelom, jakı zažil svět mobilních telefonů po představení prvního iPhonu. Podle údajů Asociace amerického nahrávacího průmyslu vygenerovalo v prvním půlroce letošního roku streamování hudebníkům 80 procent veškerıch tržeb. Přitom ještě v roce 2002 pocházely prakticky veškeré tržby z prodeje CD.