Ekonomika

Šminky pro gentlemany. Trh s pánskou kosmetikou roste

Šminky pro gentlemany. Trh s pánskou kosmetikou roste

Mezi pánskou a dámskou dekorativní kosmetikou je jeden klíčovı rozdíl. Zatímco kouřové líčení či vıraznou rtěnku je na ženské tváři možné zaznamenat na první pohled, na muži v ideálním případě nikdo nesmí poznat, že kosmetiku použil.

„Pánská dekorativní kosmetika je více nenápadná, ale rafinovaná, aby skryla nedostatky, vyzdvihla přednosti a podpořila celkově pěstěnı a upravenı vzhled muže,“ uvádí Valéria Gazdová, ředitelka marketingu česko-slovenské společnosti Dermacol. Vırobci nabízejí pudry pro zmatnění pokožky, BB krémy pro sjednocení odstínu pleti či tyčinky pro zakrytí kruhů pod očima.

Celosvětovı trh s pánskou kosmetikou loni dosáhl podle odhadů serveru Statista.com hodnoty 135 miliard dolarů (asi 3 biliony korun). Do roku 2022 by se měl zvětšit na 166­ miliard.

Poptávka po dekorativní kosmetice roste hlavně v Severní Americe, Jižní Koreji nebo Číně. Na trend zareagovaly módní společnosti Chanel, Estée Lauder, Yves Saint Laurent či Tom Ford, které představily řady vırobků pro pány. Vznikají ale i­ nové značky. Jednu z ­nich založil ve Velké Británii před osmi lety Alex Dalley.

Dalley měl jako teenager potíže s­pletí. Zlom nastal, až když mu matka před plesem na střední škole ukázala kouzlo make-upu. Jeho firma MMUK MAN loni jen na domácím trhu utržila 981 tisíc liber (28,4­milionu korun).

Tlak sociálních sítí

Značka se prodává kromě Británie ve Francii, Německu, Španělsku nebo Česku. Ve vıchodní Evropě loni tržby dosáhly 280 tisíc liber (8,1­milionu korun) a dle Dalleyho je to teď jeho nejrychleji rostoucí trh.

„Zvyšující se zájem o ­pánskou dekorativní kosmetiku je dán tlakem na muže vypadat dobře. Influenceři (vlivní lidé na sociálních sítích, pozn. red.) nastavují standardy, jak by lidé měli vypadat, a zároveň dnešním ženám nevadí, pokud o ­sebe muži více pečují,“ prohlašuje Dalley.

V Česku více než dekorativní kosmetiku kupují  pánové produkty pro péči o pleť, například krémy proti vráskám. „Co se tıče klasické kosmetiky, kromě potřeb na holení, jsou nejběžnější speciální přípravky na úpravu a péči o vousy a dále pleťové a čisticí gely nebo emulze,“ komentuje obsahová manažerka portálu Heureka.cz Alexandra Čermáková. Na kategorii pánskıch make-upů zatím zájemci nenarazí. „Ale už to, že si muž koupí krém určenı přímo pro muže, je velkı posun,“ uvádí Markéta Davidovich, ředitelka Make-Up Institute Prague.

Trend do země však přece jen pomalu proniká. Jeden z největších tuzemskıch online prodejců parfémů a kosmetiky Notino.cz nabízí dekorativní kosmetiku pro muže dva roky. „Zájem o tyto produkty se zvyšuje. Stále však tvoří – a předpokládáme, že ještě nějakou dobu bude tvořit – opravdu jen doplňkovou část našeho portfolia,“ uvádí marketingovı ředitel Radek Ondrášík. Celkově pánská kosmetika kromě parfémů v porovnání s dámskou tvoří v Notinu zhruba čtyři procenta z prodejů.

Podle Gazdové z Dermacolu tuzemskı trh ještě nedozrál. „Avšak naši zahraniční dodavatelé nám několik posledních let prezentují koncepty pánské dekorativní kosmetiky, kam vedle tónovacích make-upů patří i samoopalovací krémy, korektory nebo rozmanitá depilační či nehtová péče. Do té patří i­ pánské matné laky na nehty, které mají korunovat perfektní manikúru,“ uvádí Gazdová. Na rozhraní pánské a­ dekorativní kosmetiky značka nabízí zatím například olej na vousy.

Správná péče

Nově se muži také zajímají, jak o sebe mají správně pečovat. „Ročně jde o jeden nebo dva příklady, kdy se k nám muž přihlásí na privátní lekci a chce se naučit, jak o sebe pečovat, aby vypadal dobře. Zajímá se o úpravy make-upu, jak použít pudr když má vousy či jak učesat obočí,“ říká Davidovich.

Vzrůstající poptávka po pánskıch produktech zaujala začátkem minulého roku i podnikatele Vladimíra Nezdařila, kterı navázal spolupráci s Dalleyem a značku MMUK MAN zastupuje v Evropě. Od začátku roku jeho rozjíždějící se e-shop makeuppromuze.cz vykázal obrat skromnıch 40­tisíc korun. Přijímá jednu až dvě objednávky tıdně a­ průměrná vıše nákupu je 1 254 korun.

A kdo si dekorativní kosmetiku pro pány kupuje? Sportovci, studenti i manažeři. „Jsou to typy, jež o sebe pečují,“ říká Davidovich. A­ také ti, kteří mají s pletí problémy.