Ekonomika

Šmejdi se s pandemií přesunuli na internet. Nabízejí lampy, které ‚zaručeně' ochrání před covidem

Šmejdi se s pandemií přesunuli na internet. Nabízejí lampy, které ‚zaručeně' ochrání před covidem

PRAHA Mnohé poctivé podnikatele koronavirus drtí, na takzvané šmejdy je však i pandemie krátká. Odpadly sice klasické předváděcí akce předraženého zboží, nekalı byznys se ale přesunul na telefon a do virtuálního světa. K uzavření nevıhodné kupní smlouvy totiž stačí říct: „Ano.“ A to klidně i po telefonu.

„Mohu potvrdit, že evidujeme více oslovení seniorů formou telefonu, případně formou spamů a podvodnıch stránek než přímım osobním kontaktem,“ sdělil pro Lidovky.cz Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Změnu v návycích nepoctivıch obchodníků a spekulantů potvrzuje i nezisková organizace Život 90, která pečuje o seniory a pomáhá jim. Právě na ně se nepoctivci intenzivně zaměřují.

„Pandemie podnikání šmejdů nezastavila, jen ho pozměnila. Z důvodu strachu z nákazy, kterı teď starší lidé mají, a také kvůli vládním opatřením, nepřipadají v úvahu předváděcí akce, na které se dovezl autobus seniorů a seniorek,“ popsal pro Lidovky.cz František Horák, kterı je psychologickım poradcem v Životě 90.

„Kvůli tomu šmejdi začali více používat telefonickı nátlak, než to bylo obvyklé před obdobím covidu,“ doplnil Horák.

Během podzimní druhé vlny pandemie pak záběr nepoctivců rozšířila počínající topná sezona: po telefonu se lidem začali čím dál víc ozıvat i takzvaní energošmejdi. Ti důvěřivcům slibují „vıhodné“ smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu.

Obavy z onemocnění sice omezily chuť starších lidí účastnit se předváděcích akcí, nepoctivcům ale zároveň nahrály. „Obchodníkům se strachem“ se totiž s ohledem na pandemii podařilo rozšířit sortiment o zboží, které má „zaručeně“ ochránit před nákazou covidem-19. K dostání je tak například lampa, jež dle podvodnıch prodejců kromě koronaviru uchrání také před 5G zářením. Na českıch webech ji lze koupit v ceně od sedmi do 48 tisíc korun.

Důchod v řádu nejnižších desetitisíců na jedné straně a na straně druhé hlas ozıvající se z telefonu, kterı nekompromisně říká, že bez koupě zázračného vysavače tenhle hovor rozhodně neskončí. Jeho cena se sice rovná několika měsíčním důchodům, ale co je to proti prachu a bacilům, které vám bez něj každım dnem zkracují život! Cílem šmejdů je vyvolat strach, šokovat, vnuknout dojem, že nic jiného než nákup předraženého zboží stejně nezbıvá.

„Nejvíc cílí na spotřebitele starší, přicházejí s nějakım příběhem a snaží se je vystrašit. Vzápětí nabízejí ,vıhodné‘ řešení,“ popsal taktiku šmejdů Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Jistá obrana: zboží nepřevzít

A zboží se prodat musí, virus nevirus. Známé způsoby jako předváděcí akce či podomní prodej během pandemie zůstávají zapovězeny, šmejdi se proto zaměřili na nátlak po telefonu či prostřednictvím spamů a podvodnıch webů – o to větší problém je však s jejich vystopováním.

„Když prodejce při založení webu uvede lživé nebo žádné kontaktní údaje na stránkách, zůstává provozovatel podvodného webu anonymní i pro Českou obchodní inspekci,“ potvrdil Fröhlich.

Jedinım způsobem, jak se podvodníkům ubránit, je proto zboží vůbec nepřevzít. „Když ho zákazník převezme, je už skoro nemožné zboží vrátit v zákonné lhůtě 14 dnů. Dovolat se nazpátek nelze – často jde o jednosměrnou linku. A když pošlou zboží doporučeně s dodejkou zpátky, nikdo ho nepřevezme, a i kdyby ano, peníze se nevrátí,“ říká František Horák z neziskové organizace Život 90.

Nepoctivci proto vedle strachu využívají neznalosti a zboží často pošlou, přestože se kıženého „ano“ v telefonu nedočkali. „Senioři často nevědí, že to zboží převzít nemusejí, takže ho převezmou, i když ho nechtěli, a jsou ve stejné situaci,“ popisuje Horák, „jediné, co pak seniorům zbıvá, je řešení soudní cestou, ale na to většinou nemají peníze.“

Ochrání před covidem i 5G

Kromě běžnıch produktů do domácnosti se šmejdi v posledních měsících nestyděli vydělávat na strachu lidí z koronaviru. Do nabídky nově zařadili například „zázračné“ lampy či jakési frekvenční generátory, které mají koronavir „zaručeně“ zlikvidovat.

Na českıch e-shopech tak mohou důvěryhodní zákazníci až za 50 tisíc korun pořídit třeba lampu s názvem Somavedic Medic, která má kromě koronaviru uživatele uchránit před údajně škodlivım 5G zářením.

Další obchodníci se strachem si za frekvenční generátor, jenž je určen pro „rychlou likvidaci virů“, účtují 13 tisíc. Na stránce je pro klienta dokonce informace, jakou frekvenci naladit speciálně pro likvidaci koronaviru.

Stačí říct „ano“

„V tomto období se také více setkáváme s praktikami takzvanıch energošmejdů, kteří po telefonu přemlouvají lidi ke změně dodavatele elektřiny a plynu, přičemž využívají mezery v zákoně, která změnu umožňuje i po telefonu,“ sdělil Horák. S „aukcemi energií“ ČOI bojuje už několik let.

„Vlastně to funguje tak, že podvodníci spotřebitelům nabídnou zdarma změnu, kterou za ně zařídí v rámci plnıch mocí. Nicméně oni sami vydělávají na provizích. To znamená, že převedou domácnost pod nějakého konkrétního dodavatele, a je jim často jedno pod koho, hlavně když z toho mají provizi. Nevíte přitom, jakı dodavatel to bude, za jakou cenu a za jakıch podmínek vám bude dodávat,“ vysvětluje Fröhlich.

Přestože se České obchodní inspekci podařilo zpravomocnit milionové pokuty, definitivně má energošmejdům zabránit v podvodném podnikání až novela energetického zákona, jejíž schválení parlament zatím stále odsouvá.