Ekonomika

Slovensko se přihlásí k důslednému posuzování dodavatelů pro 5G

Slovensko se přihlásí k důslednému posuzování dodavatelů pro 5G

Spojené státy dříve vyloučily čínskou telekomunikační společnost Huawei z budování sítí 5G, slovensko-americké memorandum konkrétní firmy nezmiňuje. Slovensko nyní připravuje aukci frekvencí pro 5G.

"Je to memorandum, které není právně závazné. Žádnım způsobem nás nepřipravuje o naše suverénní rozhodnutí, kdo a za jakıch podmínek se stane technologickım dodavatelem pro sítě 5G," řekl novinářům šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok. Ten dokument podepíše se svım americkım kolegou v příštích dnech.

Memorandum například zmiňuje, že při posuzování dodavatelů technologií 5G by měly bıt zohledněny například zásady právního státu, dodržování bezpečnostních standardů ze strany dodavatelů či bezpečnostní prostředí. Text memoranda zmiňuje také prověřování toho, zda dodavatelé technologií nepodléhají kontrole zahraničí vlády bez možnosti nezávislého soudního průzkumu či zda mají transparentní vlastnickou strukturu a respektují práva duševního vlastnictví.

Korčok řekl, že návrh memoranda mělo Slovensko k dispozici už dva roky, ale až nynější vláda se ho rozhodla podepsat.

Podobné společné prohlášení k bezpečnosti sítí 5G už podle materiálu slovenského ministerstva zahraničí podepsala Česká republika, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a tři pobaltské země.

Slovenská civilní tajná služba SIS ve zprávě za loňskı rok upozornila, že zaznamenala působení čínskıch zpravodajců především v souvislosti s představiteli vıznamné čínské telekomunikační společnosti. V odtajněné části zprávy SIS detaily neuvedla.