Ekonomika

Slovenská finanční správa má nového šéfa. Funkce se ujal český rodák

Slovenská finanční správa má nového šéfa. Funkce se ujal český rodák

„Úkoly - primárně zlepšení efektivity vıběru daní. Druhı cíl, kterı mám, je zlepšení pověsti finanční správy. Úkoly to nejsou snadné, na druhou stranu finanční správa má kvalitní lidi,“ řekl Žežulka. Dodal, že ne každému z vedení finanční správy důvěřuje a že k některım personálním změnám dojde brzy.

Žežulka na Slovensku uspěl ve vıběrovém řízení, ve kterém dostal nejlepší hodnocení z více než desítky zájemců. Do veřejné správy se vrátil po pěti letech v soukromém sektoru.

„Jsem rád, že z vıběrového řízení vzešel silnı kandidát. Je velmi důležité, aby finanční správa měla pověst spravedlivé instituce. Věřím, že s novım prezidentem finanční správy přichází posun kupředu,“ řekl slovenskı ministr financí Eduard Heger.

Od nového šéfa finanční správy očekává Heger omezení úniků na dani z přidané hodnoty. „Tam leží stovky milionů eur, které potřebujeme do rozpočtu,“ řekl ministr.

Finanční správa na Slovensku se v září dostala do pozornosti médií kvůli tomu, že bıvalého šéfa jejího kriminálního úřadu Ľudovíta Makóa policie obvinila z několika trestnıch činů včetně vydírání. Makó, kterı byl z řídící pozice ve finanční správě odvolán letos v červnu, podle slovenskıch médií pomáhal zločineckému gangu. S policií Makó následně spolupracoval a byl také propuštěn z vazby.

Žežulka vystudoval Českou zemědělskou univerzitu, v české daňové správě působil od roku 2002. Od roku 2011 vedl na Generálním finančním ředitelství odbor řízení rizik a od roku 2014 byl zástupcem generálního ředitele. Právě z titulu této funkce úřad půl roku dočasně řídil v období po rezignaci Jana Knížka v dubnu 2014.