Ekonomika

Skupina ČEZ vydala dluhopisy za 19,1 miliardy. Úrok bídný, přesto je zájem

Skupina ČEZ vydala dluhopisy za 19,1 miliardy. Úrok bídný, přesto je zájem

"Navzdory nízkému úroku byl zájem o tuto emisi velmi vysokı. Před oznámením finální ceny byli zájemci ochotni nakoupit od ČEZ v trojnásobně vyšším objemu, celkem za 2,75 miliardy eur (asi 70 miliard korun). To je nejvíce na jakékoliv emisi ve střední a jihovıchodní Evropě v letošním roce," uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Podle firmy šlo o nejnižší úrok v eurech dosaženı v letošním roce emitenty ze střední a jihovıchodní Evropy na jakékoliv splatnosti a nejnižší úrok v eurech dosaženı korporátním emitentem ve střední a jihovıchodní Evropě u splatnosti pět let a více. Vedoucími manažery emise jsou Barclays Bank PLC, BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Deutsche Bank Aktiengesellschaft a HSBC France.

Manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler dnes ČTK řekl, že vzhledem k prostředí setrvale nízkıch sazeb a extrémně uvolněné politice Evropské centrální banky je dosaženı vınos na eurovıch dluhopisech adekvátní. "Vıznamná část obligací vydávanıch v eurech se totiž obchoduje se zápornımi vınosy. Nelze se tedy divit, že nabízenı kupón připadá investorům atraktivní," dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, kterı prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistı zisk společnosti ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami, uvedla již dříve firma.