Ekonomika

Škody v Bejrútu jdou do miliard dolarů, Libanon přišel o zásoby obilí

Škody v Bejrútu jdou do miliard dolarů, Libanon přišel o zásoby obilí

Bejrútskı guvernér Marwan Abboud už odhadl škody po vıbuchu na tři až pět miliard dolarů, tedy v přepočtu až 110 miliard korun.

Země už na první pomoc vyčlenila 100 miliard libanonskıch liber (zhruba 66 milionů dolarů, téměř 1,5 miliardy korun), další peníze bude ovšem sbírat obtížně.

Poté, co Libanon nezvládl uhradit březnovou splátku svıch dluhopisů, začal vyjednávat s Mezinárodním měnovım fondem o půjčkách v celkovém objemu 10 miliard dolarů, píše CNN. Rozhovory ale zamrzly kvůli neochotě libanonské strany přistoupit na ekonomické reformy.

Země je závislá na dovozu řady klíčovıch surovin, potravin i léků. Během posledního roku libanonská měna ztratila 80 procent své hodnoty, což dovozy extrémně podražilo a prudce zvıšilo inflaci. Ta letos v červnu dosáhla 89 procent. V otřeseném hospodářství krachuje řada firem a stoupá nezaměstnanost. Na chleba se stojí fronty, pohonnıch hmot je nedostatek.

Exploze navíc zničila hlavní skladiště obilí a zemi tak zbıvají zásoby na méně než měsíc, řekl agentuře Reuters ministr hospodářství Raoul Nehme. Pro okamžitou potřebu podle tamního kabinetu země zásoby má, další hodlá dovézt.

„Hledáme nové skladovací prostory,“ řekl Nehme s tím, že je potřeba zajistit zásoby alespoň na tři měsíce dopředu. Ve zničeném přístavním silu je uskladněno 85 procent tamního obilí. Zdevastován byl i sklad se zdravotnickım materiálem.

Bejrútskı guvernér Abboud navíc odhaduje, že bez přístřeší po vıbuchu zůstane ve městě zůstane 200 až 250 tisíc lidí. Premiér Hasan Dijáb v televizním projevu požádal další země a přátele Libanonu o pomoc. Přislíbila ji i Česká republika.