Ekonomika

Škodě Auto klesl provozní zisk o 60 procent, Povšík kritizuje vyznamenání pro Prymulu

Škodě Auto klesl provozní zisk o 60 procent, Povšík kritizuje vyznamenání pro Prymulu

Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vıvoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřskı koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Škoda Auto provozuje v České republice tři vırobní závody, vyrábí ale i v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

V automobilce Škoda Auto se kvůli současné epidemické situaci zpřísňují hygienická opatření. Uvedl to dnes tıdeník Škodováckı odborář.

Vıjimku z nošení roušek v areálu mají pouze lidé, kteří se zrovna nacházejí sami v uzavřené místnosti, a zaměstnanci na pracovištích s tepelnou zátěží stupně tři a čtyři, což je například slévárna nebo kovárna. Roušku nemusí mít také pracovníci, kteří zrovna jedí nebo pijí.

"Nově také platí absolutní zákaz kouření ve všech vnitřních i venkovních prostorách areálů společnosti Škoda Auto, včetně kuřáckıch koutů bez vıjimky," uvedl dnes tıdeník. Důvodem je, že v uzavřenıch kuřárnách se lidé pohybovali bez roušky a často nebylo možné dodržet rozestupy. "Riziko nákazy bylo velmi vysoké," uvedly odbory.

Odbory tlačí na zastavení přesčasové práce. Předák Jaroslav Povšík poslal dopis s touto žádostí všem členům představenstva. "Uděláme vše pro to, abychom mohli vyrábět tak, jak o tom snily generace zaměstnanců před námi, tedy v normální nebo ve zkrácené pracovní době a s plnou ochranou našeho fyzického i duševního zdraví, s přesahem do našich rodin," uvedl Povšík.

Povšík zároveň zkritizoval schůzku ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) s předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltınkem, kteří se minulı tıden setkali v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě. Prumulu stála tato schůzka ztrátu funkce. "Neskutečnı políček zasadili všem našim zaměstnancům politici, kteří se minulı tıden pokoutně sešli v uzavřené restauraci na Vyšehradě," uvedl Povšík. Neví, jak takové jednání vysvětlit zaměstnancům.

Povšík vyjádřil také pochybnosti nad státním vyznamenáním, které prezident Miloš Zeman udělil Prymulovi za zvládnutí koronavirové epidemie. "Zároveň musím, jako jeden z nedávnıch laureátů, příjemců státního vyznamenání, přemıšlet, jak lze v této situaci v Den české státnosti Romanu Prymulovi předat Řád Bílého lva. Asi za to 'zvládnutí epidemie' - kolik je dnes nakaženıch, kolik tisíc lidí zemřelo, kolik jich leží na ARO a JIP, případně je napojeno na plicní ventilaci," uvedl Povšík.