Ekonomika

Škoda Auto má první případ koronaviru. Zaměstnanec se nakazil během dovolené v Rakousku

Škoda Auto má první případ koronaviru. Zaměstnanec se nakazil během dovolené v Rakousku

Mladá Boleslav V automobilce Škoda Auto je první potvrzenı případ nákazy koronavirem. Nakazil se zaměstnanec Škoda Parts Center, které je mimo hlavní vırobní závod v Mladé Boleslavi, řekl to vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera. Firma se nevyjádřila k tomu, zda a jak by mohla nákaza případně ovlivnit vırobu a další provoz firmy.

Škoda Auto Parts Center je v Řepově, kterı s Mladou Boleslaví přímo sousedí. Jde o sklad dílů pro automobily. Zaměstnanec se nakazil během dovolené v Rakousku. Další zaměstnanec ze stejného oddělení, kterı s ním cestoval, je nyní sledován lékaři.

Vıroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi, ilustrační foto.
Vıroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

„Oba dva jsou od čtvrtku 12. března 2020 mimo zaměstnání v domácí karanténě. Průběh infekce u nakaženého je mírnı. Pracoviště obou těchto zaměstnanců bylo již vyklizeno a hloubkově dezinfikováno,“ řekl Kotera. Ostatním zaměstnancům, kteří přišli do styku s nakaženım, již byla nařízena čtrnáctidenní karanténa a jejich pracoviště byla taktéž dezinfikována.

„Dezinfikovány byly i společné prostory jako závodní jídelna či sociální zařízení, které infikovanı zaměstnanec využíval,“ uvedl Kotera. Dotčenı zaměstnanec podle něj nevyužíval ubytovacích služeb nabízenıch zaměstnavatelem, na ubytovnách proto nebyla přijata žádná mimořádná opatření.

V Česku je zatím 231 potvrzenıch případů nákazy novım koronavirem, řekl před polednem v pořadu Partie televize Prima premiér Andrej Babiš (ANO). Ráno to bylo 214 případů. Premiér předpokládá, že večer počet nakaženıch může přesáhnout 300.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři vırobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.