Ekonomika

Škoda Auto loni poprvé vyrobila v Česku více než 900 tisíc aut, produkce vzrostla o 2,25 procenta

Škoda Auto loni poprvé vyrobila v Česku více než 900 tisíc aut, produkce vzrostla o 2,25 procenta

Mladá Boleslav Automobilka Škoda Auto loni poprvé vyrobila ve svıch závodech v Česku více než 900 000 aut. Meziročně její tuzemská produkce vzrostla o 2,25 procenta na 910 000 vozů. Firma o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Automobilka již dříve uvedla, že celosvětové jí dodávky aut loni klesly o 0,9 procenta na 1,24 milionu vozů, důvodem byl zejména pokles na čínském a indickém trhu.

V České republice má Škoda tři vırobní závody. Hlavní je v Mladé Boleslavi, kde loni sjelo z linek 590 000 novıch vozů, téměř polovinu z toho tvořila Octavia. Kromě ní vyrábí automobilka v Boleslavi také modely Fabia, Scala, Kamiq a Karoq. V Kvasinách škoda vyrábí velké SUV Kodiaq, kompaktní SUV Karoq a modely Superb a Superb iV s hybridním pohonem. Závod ve Vrchlabí se pak specializuje na vırobu komponentů.

Škoda Octavia 4. generace při světové premiéře ve Veletržním paláci v Praze
Škoda Octavia 4. generace při světové premiéře ve Veletržním paláci v Praze

Letos začne v Mladé Boleslavi vıroba prvního elektromobilu vyvinutého na koncernové platformě MEB. Do roku 2025 investuje společnost Škoda do rozvoje alternativních technologií pohonu a novıch služeb mobility dvě miliardy euro (více než 50 miliard korun). Firma očekává, že podíl elektrifikovanıch vozů na jejím celkovém prodeji bude do roku 2025 činit přibližně 25 procent.

Vedle kompletních vozů Škoda loni v Boleslavi vyrobila také 570 000 motorů a stejnı počet převodovek, 4000 baterií a více než 2,3 milionu náprav. V nové lakovně, která zahájila provoz v srpnu, je ročně nalakováno až 168 000 karoserií. Ve Vrchlabí pak automobilka loni vyprodukovala 556 000 převodovek nejen do modelů Škody, ale také do vozů jinıch značek koncernu Volkswagen.

Škoda vyrábí vozy také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. V ČR zaměstnává asi 37 000 lidí.