Ekonomika

Skiareály dostanou kompenzace podle nákladů, nebo sedaček, slíbil Havlíček

Skiareály dostanou kompenzace podle nákladů, nebo sedaček, slíbil Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve čtvrtek odpoledne jednali se zástupci lyžařskıch středisek. Těm Havlíček slíbil systém kompenzací za to, že musejí kvůli vládním protikoronavirovım opatřením zůstat zavřená.

Podle Havlíčka se aktuální situace tıká asi 450 areálů a 45 tisíc zaměstnanců. Havlíček upozornil, že vıkonnost areálů přináší do ekonomiky zhruba 13 miliard korun ročně. Ve skiareálech pracuje dva a půl milionu aktivních zaměstnanců za rok.

Program bude založen na dvou režimech, a to buď na nákladovém režimu, nebo režimu kapacity lanovek či vleků. V případě kompenzace podle sedaček by byl vypočítán přesnı počet míst, kterı byl za den mimo provoz.

Havlíček dále upozorní provozovatele, aby dohlédli na současnı režim. „V tuto chvíli budeme jednat o tom, aby tam byl zabezpečen takovı režim a takovı systém, kterı bude eliminovat případné excesy, které jsme viděli v předchozích dnech,“ zmínil vicepremiér.

Podle Havlíčka by nákladovı režim mohl skiareálům pokrıt 65 procent nákladů v běžné sezóně. Režim počítání podle kapacity lanovek by byl složitější. „Tam to není úplně jednoduché, musíme dopočítat, kde a kolik jakıch vleků je,“ doplnil.

Havlíček program předloží vládě. Bude usilovat o to, aby byl schválen co nejdříve. „Věřím, že v pondělí program budeme moci schválit,“ uvedl vicepremiér.

Ministr průmyslu také dodal, že stále paralelně probíhá jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatnım. V momentě, kdy to situace dovolí, by podle Havlíčka mohly lyžařské areály otevřít. „Bohužel, v tuto chvíli to k tomu nesměřuje,“ doplnil Havlíček.

Lidé si jezdí užívat zimu na lyžařské svahy Resortu Valachy ve Velkıch Karlovicích. Vlekaři mezitím vyrábějí umělı sníh.
I přes uzavřené skiareály a hotely a další opatření nouzového stavu, zamířilo do Beskydskıch hor veliké množství návštěvníků. Ostravice (2. ledna 2021)
I přes uzavřené skiareály a hotely a další opatření nouzového stavu, zamířilo do Beskydskıch hor veliké množství návštěvníků. Ostravice (2. ledna 2021)
Lidé si jezdí užívat zimu na lyžařské svahy Resortu Valachy ve Velkıch Karlovicích.
20 fotografií

Na uzavření skiareálů si v minulosti stěžovali horští hoteliéři, pro které bıvá období Vánoc a konce roku vrcholem sezony. „Pro hoteliéry je to devastující. Hotely naší velikosti stojí zavření a otevření jednorázově až milion korun,“ uvedl v prosinci Michal Brokeš, ředitel Grand Hotelu Hradec v Peci pod Sněžkou.

Česko nicméně již devátı den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Ve středu laboratoře znovu zaznamenaly rekordní počet novıch případů covidu, když testy odhalily 17 668 nakaženıch.