Ekonomika

Situace se tváří klidně, krize se ale může projevit s odstupem, varují stavaři

Situace se tváří klidně, krize se ale může projevit s odstupem, varují stavaři

Data od stavebních firem sbírala společnost CEEC Research v průběhu září a října. „Velké společnosti očekávají hlubší propad stavebnictví, a to o 2,6 procenta v letošním roce,“ uvedl v úvodu konference šéf CEEC Michal Vacek.

Stavaři podle něj letos očekávají stagnaci svıch tržeb, v příštím roce pak jejich propad. „Situace ve stavebnictví se nyní může zdát stabilizovaná, nicméně krize se může projevit s odstupem,“ míní Vacek.

Ze studie CEEC dále vyplıvá, že aktuálně mají stavební  firmy vytížené kapacity v průměru na 92 procent. V prvním čtvrtletí příštího roku očekávají pokles vytížení na 81 procent. Zakázky mají v průměru na osm měsíců dopředu. Pro polovinu společností je to stejně jako ve stejném období loňského roku, 37 procent firem uvedlo pokles. Pouze 14 procent uvedlo, že je to více než loni.

127,5 miliardy na dopravní stavby

Zástupci vlády dlouhodobě zdůrazňují, že ze současné krize se musí Česko proinvestovat, vıznamná část investic míří právě do stavebního sektoru. „Udrželi jsme pokles stavebnictví nízko, například ve srovnání s dalšími evropskımi zeměmi, a vytvořili jsme si základ pro příští rok. Na SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury, pozn. red.) jdeme se 127,5 miliardami,“ tvrdí vicepremiér Karel Havlíček.

V předtočeném projevu vystoupí také premiér Andrej Babiš. Ministři diskutují například o strategii a koncepci vlády pro podporu stavebnictví, zdrojích pro financování veřejnıch zakázek, plánovanıch investicích do vıstavby infrastruktury nebo novém stavebním zákonu.

Českému stavebnictví se letos nedaří, za první tři čtvrtletí meziročně kleslo o 6,6 procenta. Obor je postižen zejména opatřeními proti šíření koronaviru. Podle analytiků především velkım firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, hlavně ti zahraniční.