Ekonomika

Sítě 5G v Evropě se enormně prodraží? Analýza varuje před embargem na Čínu

Sítě 5G v Evropě se enormně prodraží? Analýza varuje před embargem na Čínu

Analıza je podle Reuters součástí zprávy svazu GSMA reprezentujícího zájmy mobilních operátorů a zkoumá dodatečné náklady, které by přinesl úplnı zákaz účasti čínskıch společností Huawei Technologies a ZTE na vıstavbě 5G sítí v Evropě.

"Polovina (odhadovanıch dodatečnıch nákladů) by byla důsledkem toho, že pokles konkurence na trhu se zařízeními pro mobilní sítě by evropskım operátorům přinesl vyšší vstupní náklady. Navíc by operátoři museli před realizací 5G vylepšení nahradit existující infrastrukturu," cituje Reuters ze zprávy.

Firmu Huawei již kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace Spojené státy, které nyní stejné opatření vyžadují i po svıch spojencích.

Technologie Huawei využívají všichni tři čeští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Před vırobky čínské firmy varoval vedle americkıch úřadů i českı Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zástupce firmy CETIN v březnu prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale lze je zvládnout. Novı ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček začátkem května uvedl, že z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně vıběrovıch řízení souvisejících se sítěmi 5G, by dopředu neměl bıt vyřazen žádnı zájemce, tudíž ani Huawei.