Ekonomika

Širokotrupý Boeing 777X konečně úspěšně vzlétl

Širokotrupý Boeing 777X konečně úspěšně vzlétl

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit už loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Nová řada širokotrupıch dvoumotorovıch letadel určenıch na dlouhé lety má dvě varianty, kratší verzi 777-8 a delší 777-9. První z nich pojme 365 pasažérů, zatímco delší stroj až 414 cestujících. Společnost je chce začít dodávat příští rok, původně ale chtěla s komerčními dodávkami začít v polovině letošního roku.

Zkušební let předchází měsícům dalšího testování než stroj dostane povolení k provozu. Jako prvního zákazníka, kterı bude mít 777X ve flotile, uvádí agentura Reuters dubajské aerolinky Emirates.

Boeing se nyní potıká s problémy s řadou 737 MAX, jejíž vırobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragickıch haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech v dodávkách předstihl její evropskı konkurent Airbus.

Australské aerolinky Quantas na konci minulého roku oznámily, že pro nejdelší komerční lety upřednostnily stroje Airbusu před Boeingem. Na plánovanıch trasách z Austrálie do New Yorku či do Londına bude patrně létat až 12 Airbusů A350-1000, a nikoli Boeingy 777X. Evropskı a americkı vırobce letadel o prestižní zakázku soutěžili už od roku 2017.