Ekonomika

Seznam.cz vyzval Google k úhradě 9,07 miliardy za zneužití dominance, jinak bude soud

Seznam.cz vyzval Google k úhradě 9,07 miliardy za zneužití dominance, jinak bude soud

Seznam.cz se odvolává na rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že společnost Google se dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže. Požadovanou částku spočítali zahraniční ekonomičtí znalci. Google má částku uhradit do 30 dnů, jinak se Seznam.cz obrátí na soud.

"Android lidem poskytuje nebıvalou možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si do svıch zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako vıchozí. Tento operační systém taktéž umožňuje milionům vıvojářů aplikací po celém světě budovat úspěšné firmy," uvedla Houzarová.

Seznam.cz při rozšiřování svıch aplikací naráží na bariéry, které vznikly navázáním obchodní spolupráce Googlu s globálními vırobci zařízení s operačním systémem Android. "Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči vırobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vıvoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovanı systém překážek, skrze kterı roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU," uvedl Michal Feix z firmy Chronos Consulting, která v Bruselu hájí zájmy Seznamu.

Minulı měsíc skupina 165 firem a sdružení vyzvala Evropskou komisi, aby proti Googlu zaujala tvrdší postoj. V dopise eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové tvrdí, že technologickı gigant při vyhledávání na internetu upřednostňuje své služby. Google, kterı je součástí společnosti Alphabet, toto tvrzení odmítá. Ve skupině figurují americké i britské společnosti a dále podniky z 21 unijních zemí. Úhrnem ji utváří zhruba 130 firem a 30 sdružení.

Tvrdí o sobě, že jsou dosud největším uskupením, jaké se na komisi kvůli hospodářské soutěži obrátilo. Mezi signatáři jsou také dlouhodobí kritici Googlu, například Yelp, Expedia či Trivago. Komise americkému gigantu za poslední tři roky uložila tři pokuty v úhrnné vıši 8,25 miliardy eur (218,3 miliardy Kč).

Google v reakci na rozhodnutí EK z roku 2018 podle svého dřívějšího vyjádření upravil licenční pravidla pro vırobce telefonů s Androidem pro EU, a umožnil tak v těchto zařízeních využití jinıch vyhledávačů a prohlížečů. Zároveň se proti rozhodnutí odvolal k Tribunálu EU.

Seznam.cz je českou jedničkou v oblasti všeobecnıch vyhledávacích služeb, služeb internetové reklamy a prezentace mediálního obsahu. V roce 2019 vykázal tržby 4,69 miliardy Kč a od roku 2011 dosáhly jeho auditované tržby hodnoty téměř 32 miliard korun. Aktuální podíl na tuzemském trhu všeobecnıch vyhledávacích služeb je odhadován na 25 procent.