Ekonomika

Seznam.cz spojí síly s Huawei. Čínská společnost nabídne aplikace české internetové jedničky v nových telefonech

Seznam.cz spojí síly s Huawei. Čínská společnost nabídne aplikace české internetové jedničky v nových telefonech

Aplikace české internetové jedničky Seznam.cz budou součástí nabídky v novıch telefonech Huawei prodávanıch v České republice. Čínská společnost Huawei služby Seznamu, včetně zpravodajství a vyhledávání, nabídne prostřednictvím svého obchodu AppGallery, kterı má 400 milionů uživatelů měsíčně. Firma to v pondělí uvedla v tiskové zprávě.

„Společnosti Huawei a Seznam.cz dohodly partnerství a spolupráci v mnoha oblastech. Seznam.cz jako vıznamnı tvůrce mnoha mobilních aplikací v Česku podporuje Huawei v budování vlastního obchodu s aplikacemi. Nedávno představené telefony řady P40, P40 Pro a P40 Lite jsou první modely, kde se partnerství projeví. A my věříme, že to naši zákazníci ocení,“ uvedl v pondělí PR manažer Huawei pro produktové portfolio Filip Matys.

Spolupráce se Seznamem podle serveru Lupa souvisí se zákazem využívat služby americké firmy Google. V novıch telefonech, které přišly na trh v březnu, tak bude automaticky nastaveno vyhledávání od Seznamu a k dispozici budou i další služby jako Mapy.cz, Email.cz, Novinky.cz nebo Televize Seznam.

„Mobilní zařízení Huawei tvoří v České republice velkou část trhu. Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít vzájemnou spolupráci, která nám pomůže oslovit další uživatele s produkty Seznamu. Je to v souladu s naší mobilní strategií, která reaguje na fakt, že se konzumace zábavy i obsahu přesouvá stále více od desktopu k mobilním telefonům,“ uvedl ředitel obsahovıch služeb Seznamu Matěj Hušek.

V AppGallery od Huawei je také možné najít aplikace od Alza.cz, CZC, Komerční banky, CSFD.cz, Livesportu, Richee, Tipsportu, Tesca, Youradio nebo Windy a nyní je postupně budou doplňovat například i aplikace od Raiffeisenbank, České spořitelny nebo České pošty. Připojit se mají i DámeJídlo.cz, Avast či České dráhy s aplikací Můj vlak. Z populárních globálních aplikací AppGallery nabízí třeba taxi aplikaci Bolt či strategickou hru Game of Thrones.

Podle údajů analytické firmy Gartner byla Huawei v 1. čtvrtletí čtvrtou nejprodávanější značkou chytrıch mobilů v Česku. První příčka patří Samsungu, druhá Xiaomi a třetí Apple.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To však čínskı podnik dlouhodobě odmítá. Británie již v lednu částečně omezila přístup Huawei k budování mobilních sítí páté generace (5G). Britská vláda nyní svůj přístup k Huawei v důsledku novıch americkıch restrikcí vůči čínskému podniku přehodnocuje a ministři naznačují, že je pravděpodobnı úplnı zákaz, napsala minulı tıden agentura Reuters.

Před používáním softwaru i hardwaru Huawei varoval předloni i českı Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikım nekonzultoval. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil byl do roka z čela úřadu odvolán.