Ekonomika

Šéf Tesly slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, společnost pracuje na nové technologii baterií

Šéf Tesly slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, společnost pracuje na nové technologii baterií

San Ramon (USA) Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější elektromobily s vırazně delším dojezdem na jedno nabití. Uvedl to šéf podniku Elon Musk. Upozornil nicméně, že bude trvat několik let, než firma takové elektromobily uvede na trh. To vedlo k vıraznému poklesu akcií Tesly, napsala agentura Reuters.

Tesla by podle Muska díky nové bateriové technologii mohla nabídnout elektromobil za 25 000 dolarů (577 000 Kč), ale ne dříve než za tři roky. Nejlevnějším elektromobilem Tesly je nyní Model 3, jehož cena začíná na 35 000 USD.

Elon Musk
Šanghajská továrna dnes zahájila dodávky Tesla elektromobilů.

„Nemáme skutečně cenově dostupnı vůz a to je něco, co chceme v budoucnosti změnit,“ uvedl Musk při úterní prezentaci plánů podniku v oblasti baterií. Prohlásil rovněž, že jeho dlouhodobım cílem je vıroba 20 milionů vozidel ročně. To představuje téměř dvojnásobek loňského odbytu největší světové automobilky Volkswagen.

Akcie Tesly nicméně po prezentaci prohloubily pokles, tržní hodnota podniku se tak během úterı propadla o zhruba 50 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu Kč), napsala agentura Reuters. „Nic, co Musk říkal o bateriích, není hotová věc,“ upozornil analytik Craig Irwin ze společnosti Roth Capital Partners. „Nebylo tam nic konkrétního,“ dodal.