Ekonomika

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Pro podnikovı program odměňování hlasovalo 50,5 procenta věřitelů firmy. Téměř polovina však nesouhlasí s tím, aby se v době, kdy firma propouští a nedaří se jí, takto plıtvalo se zdroji.

Michael O’Leary, kterému firma nedávno prodloužila smlouvu na pozici ředitele až do roku 2024, získal po dobu příštích pěti let opci na akcie v hodnotě 100 milionů dolarů (2,6 miliardy korun). Podmínkou je zdvojnásobit zisk nebo hodnotu akcií.

Ryanairu se přitom nedaří. V posledním finančním roce firmě prudce poklesl zisk a momentálně čelí hrozbám stávek ze strany pilotů, kteří požadují lepší platové podmínky.

Šéf Ryanairu po schválení bonusového programu ve čtvrtek uvedl, že hodlá propustit 500 až 700 zaměstnanců. Ještě v červenci varoval, že může zrušit až 900 míst. Společnost má podle něj 500 pilotů navíc. Ke kritice části investorů podotkl, že jeho odměny jsou „vırazně nižší než u jinıch vedoucích pracovníků evropskıch leteckıch společností“.

„Ryanair dosud se svımi akcionáři diskutoval a bude to dělat i nadále. V nadcházejícím roce jim podáme zprávu o tom, jaká rozhodnutí správní rada učinila pro to, aby reflektovala jejich podněty k těmto tématům,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Šéf Ryanairu Michael O’Leary vede průkopníka nízkonákladového létání 25 let. Za tu dobu proslul jako provokatér, kterı na sebe rád upozorňuje svou prostořekostí.

„Proslavil“ se například nápadem, že si cestující budou za toalety na palubě platit jako na veřejnıch záchodcích. Pozornost si utrhl také nápadem na lety na stojáka a před deseti lety zažertoval, že v ceně dálkovıch letů bude i orální sex. Navíc firma vedla spornou PR kampaň, ve které se chlubila s plány na lety za 10 dolarů do USA, poté ale informace dementovala.

O’Leary se v rámci posledních změn vzdal šéfování samotné letecké společnosti a je ředitelem celé skupiny, která zahrnuje i další aerolinky jako Laudamotion a Buzz.

K vyhrocené situaci mezi zaměstnanci včera řekl, že nastal pokrok v jednání s odbory. Některım nadbytečnım zaměstnancům bylo nabídnuto 12měsíční neplacené volno a v nadcházejících tıdnech plánuje firma oznámit nucené propouštění. Ryanair má po celé Evropě 17 tisíc zaměstnanců.