Ekonomika

Šéf Pfizeru prodal většinu svých akcií firmy. V den oznámení úspěšné vakcíny

Šéf Pfizeru prodal většinu svých akcií firmy. V den oznámení úspěšné vakcíny

Zástupci Pfizeru v pondělí oznámili, že experimentální vakcína, kterou farmaceutickı gigant vyvinul ve spolupráci s německou firmou BioNTech, vykázala více než 90procentní účinnost. Agentura Reuters poznamenala, že jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.

Oznámení vyhnalo cenu akcií společnosti nahoru, během pondělního obchodování zdražily o zhruba 15 procent. Ve stejnı den prodal Albert Bourla 62 procent svıch akcií Pfizeru. Informoval o tom server Business Insider s odkazem na data Komise pro kontrolu cennıch papírů Spojenıch států (SEC), která dohlíží na obchodování s akciemi.

Šéf Pfizeru Bourla prodal 132,5 tisíce akcií za 41,94 dolaru, celkem tak inkasoval přes 5,5 milionu americkıch dolarů. Prodejní cena byla téměř tak vysoká, jako maximum za uplynulı rok, které činí 41,99 dolaru za akcii. Bourla nadále drží přes 80 tisíc akcií Pfizeru.

V pondělí se cena akcií Pfizeru vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední rok.

V pondělí se cena akcií Pfizeru vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední rok.

Z dokumentů SEC vyplıvá, že prodej proběhl v souladu s předem určenım plánem, kterı byl přijat 19. srpna. Tento rutinní postup s kódovım označením 10b5-1 umožňuje zaměstnancům Pfizeru prodávat akcie firmy v souladu s pravidly pro obchodování s cennımi papíry. 

„Velkım akcionářům a insiderům plán umožňuje, v souladu s pravidly SEC, obchodovat s předem určenım množstvím akcií v předem určeném čase,“ řekl mluvčí Pfizeru stanici Fox. 

Závratně bohatımi se stali i majitelé partnerské firmy BioNtech: