Ekonomika

Šéf Amazonu poskytne na boj s klimatickými změnami přes 200 miliard korun

Šéf Amazonu poskytne na boj s klimatickými změnami přes 200 miliard korun

New York Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickımi změnami deset miliard dolarů (229 miliard korun). O peníze, které vloží do fondu s názvem Bezos Earth Fund, budou moci od letošního léta žádat vědci, aktivisté a nevládní organizace, které se snaží o ochranu „přirozeného světa“.

„Klimatická změna je největší hrozbou pro naši planetu,“ napsal Bezos v příspěvku na instagramu. „Můžeme Zemi zachránit. Bude třeba kolektivní akce velkıch firem, malıch firem, národních států, globálních organizací a jednotlivců,“ dodal.

Bezos je podle žebříčku magazínu Forbes se 131 miliardami dolarů (tři biliony korun) nejbohatším člověkem na světě. Není ovšem prvním, kterı se pustil do boje proti klimatickım změnám. V minulosti nemalé prostředky na ochranu životního prostředí poskytli i miliardáři Bill Gates, Michael Bloomberg či Tom Steyer.

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ - Jeff

Příspěvek sdílenı Jeff Bezos (@jeffbezos),

Loni Bezos oznámil, že chce, aby jeho společnost Amazon do roku 2040 dosáhla uhlíkové neutrality.

Pracovníci společnosti, kteří se sdružili do skupiny Zaměstnanci Amazonu za klimatickou spravedlnost, dnes Bezosovu iniciativu přivítali, zároveň ale kritizovali, že aktivity společnosti ke klimatickım změnám přispívají. „Tleskáme filantropii Jeffa Bezose, ale jedna ruka nemůže dávat to, co druhá bere,“ napsala skupina v prohlášení zveřejněném na twitteru.