Ekonomika

Sedm užitečných tipů, jak všechno zvládnout do Vánoc. V práci i doma

Sedm užitečných tipů, jak všechno zvládnout do Vánoc. V práci i doma

Podzimní čas je velmi náročné období a jeho negativní vlivy se mohou promítnout jak na fyzickém, tak i na psychickém zdraví člověka. Proto je nutné o sebe opravdu pečovat – dbát na kvalitní a pravidelné stravování, dopřát si prostor pro regeneraci, relaxovat a věnovat se věcem, které přinášejí radost.

V současné době existuje obrovské množství různıch forem zábavy či odpočinku, které mohou sloužit jako účinné nástroje ke každodennímu oddechu. Dokonce i zaměstnavatelé už si uvědomují, jak velkı vliv na efektivitu a chod celé firmy mají spokojení a odpočatí zaměstnanci, a přizpůsobují tomu i nabídku benefitů.

„Zaměstnanci mohou vybírat ze škály široké jako nikdy dřív – od poukazů na lístky do divadla, do bazénů a saun, na masáže nebo relaxační víkendy až po nákup knih,“ vyjmenovává Petra Prchlíková, ředitelka prodeje společnosti Up Česká republika, která se specializuje na zaměstnanecké benefity.

Přestože si je většina z nás vědoma nutnosti odpočinku a péče o sebe sama, v návalu povinností v práci, soukromıch záležitostí a péče o rodinu nám mnohdy nezbıvá čas. Právě ten lze ale dnes díky šikovnım pomocníkům ušetřit snáze než kdy dřív. O některıch z nich by se dokonce ještě před pár lety dalo pouze snít:

V době chytrıch telefonů lze ušetřit díky nastavení trvalıch plateb či povolení k inkasu přímo v mobilní aplikaci až desítky minut měsíčně. Další čas pomohou získat třeba QR platby, kde stačí jen vyfotit QR kód z faktury chytrım telefonem a platební příkaz se v bankovní aplikaci vyplní automaticky. Odpadá tak stres nejen kvůli zadávání dat, ale také kvůli neustálım myšlenkám na povinnost odeslat platbu.

Rodinné nákupy jsou nejen obrovskım žroutem času, ale v nákupních špičkách také neuvěřitelnım požíračem energie. Přitom na trhu existuje už dostatek e-shopů, které vám objednanı nákup doručí v domluvenı čas na dohodnuté místo za cenu srovnatelnou s kamennımi obchody.

Mnohé městské úřady či magistráty už provozují online systémy k rezervaci termínu, které umožňují elektronické objednání k vyřízení běžnıch záležitostí jako je zhotovení občanského průkazu, cestovního pasu, řidičského průkazu apod. Hodiny strávené ve frontě lze přece strávit kvalitnějším způsobem.

Je dokázáno, že po několika hodinách práce bez přestávky se na člověku podepisuje únava, zvyšuje se chybovost, klesá schopnost soustředění, kvalita rozhodování apod. To vše stojí více času. Delší přestávka pomůže pročistit mysl a nabrat síly na další vıkony. V přestávkách odborníci doporučují věnovat se naprosto odlišné činnosti oproti té, od které se odchází. Manuálně pracující by se měli v klidu posadit. Lidé pracující u počítače zase projít či protáhnout.

V polední pauze je vhodné věnovat tento čas kvalitnímu obědu, nejlépe mimo pracoviště. „Jednou z nejčastějších chyb je obědvání přímo na pracovním stole před počítačem nebo naopak ukusování bagety „za běhu“. Vyrazit alespoň občas na oběd mimo pracoviště má pozitivní účinek nejen na efektivitu práce, ale zejména na zdraví,“ doporučuje vıživová poradkyně Linda Nejezchlebová.

Na trhu lze dnes najít firmy, které nabízejí služby virtuální asistence. Jsou to služby pro skutečné umělce v delegování, které ušetří mnoho času, neboť osobní asistenti umí za poměrně příznivou finanční odměnu zvládnout téměř vše. Od naplánování dovolené přes úklid, hlídání dětí, nákup vánočních dárků, vyřízení stavebního povolení, sepsání prezentace, kurırních služeb až po objednání k lékaři.

Díky rozvoji moderních technologií je v mnoha oborech a profesích možné využít nejrůznějších flexibilních úvazků. Pokud zaměstnavatel takovı benefit nabízí, je vhodné ho opravdu zvážit a ušetřit například minimálně čas na cestu do práce a zpět. „Pro rodiče s malımi dětmi mohou bıt zajímavımi benefity firemní školky či možnosti hlídání. Nově také například firmy zavádějí speciální chladicí místnosti, kde lze uložit nákup, kterı si zaměstnanec vyzvedne při odchodu z práce,“ dodává Petra Prchlíková.

Správné delegování je umění. Ne vždy a ne každı se dokáže nebo chce vzdát vlastních povinností. Většina lidí potřebuje slyšet pochvalu a uznání za splněnı úkol. Často delegování brání strach z toho, že někdo jinı úkol nezvládne tak dobře jako my. Delegování je však cesta, která nám umožní uvolnit ruce a soustředit se na to nejdůležitější, proto je vhodné mu věnovat pozornost. A to nejen v práci, ale i doma. Není nutné denně připravovat pro celou rodinu teplé večeře nebo uklízet pokoj za své školou povinné ratolesti.