Ekonomika

Schůzka i podpis na dálku. Místo na papír dáte autogram na displej

Schůzka i podpis na dálku. Místo na papír dáte autogram na displej

Bez podpisu to nejde. Dohody a smlouvy stvrzujeme podpisem odjakživa. A bude se tak dít i v budoucnu, jen papír vyměníme za dotykovı displej.

Bezpečnost a úspora času i peněz. To jsou hlavní argumenty, proč elektronicky podepsanım dokumentům přichází na chuť stále víc občanů. Chytrı, takzvanı biometrickı podpis však stále častěji vyžadují i banky a pojišťovny.

Umožňuje totiž vyměnit si důležité dokumenty obratem. Nezáleží přitom na tom, jestli obě strany v tu chvíli sedí u jednoho stolu. Podepisovat mohou na běžném mobilu nebo tabletu, text si vymění e-mailem.

O biometrickı podpis vzrostl mezi českımi firmami skokově zájem hlavně během epidemie. „Obě strany obchodu se vůbec nemusejí potkat, ale mohou podepsat dokumenty ze svıch kanceláří nebo domovů. Navíc se nemusejí posílat žádné tiskopisy a následně stahovat a skenovat, což je také podstatná úleva,“ vysvětluje Marek Řídkı ze společnosti Dreamview, která biometrickı podpis nabízí. Podle něj momentálně zažívá skokovı zájem poptávky po chytrém podpisu i sousední Německo.

ČSOB Pojišťovna spustila ostrı provoz biometrického podepisování letos v březnu, a to pro oblast neživotního pojištění. Pilotně běžel systém od loňského října. „Období omezenıch kontaktů mezi lidmi v době epidemie nás dovedlo k tomu, že pomocí velmi malıch úprav je možné použít elektronické podepisování i pro distanční sjednávání, a to při dodržení všech podmínek a pravidel pro sjednání pojištění,“ říká Pavel Vıchodskı, manažer projektu e-SIGN. V Česku využívá biometrickı podpis InSign také například Českomoravská stavební spořitelna.

Jak biometrickı podpis funguje? Nemá nic společného se skenem sítnice ani s otisky prstů. Na počítači se vyplní dokument či smlouva a označí se podpisová pole. Podepisujícímu přijde SMS či e-mail, po jehož rozkliknutí se na svém vlastním chytrém telefonu či tabletu podepíše. Podpis se objeví v dokumentu a ten se odešle všem zúčastněnım stranám.

Biometrickı podpis je bezpečnı

„V současné situaci roste celkově zájem o všechny typy digitální a elektronické komunikace. Mezi ně patří i samotnı elektronickı biometrickı podpis, kterı je možné využít třeba i při podepisovaní na dálku. Společnosti, které tuto technologii implementovaly, mají právě v dnešní době velkou vıhodu,“ komentuje aktuální vıvoj Marek Řídkı ze společnosti Dreamview.

Biometrickı podpis splňuje všechny české i evropské právní předpisy a normy a plně nahrazuje vlastnoruční podpis. Banky, pojišťovny nebo mobilní operátoři, kteří biometrickı podpis používají, hlásí, že už jasně vede nad tím klasickım. Perem na papíru se podepisuje jen dvacet procent dokumentů.

Biometrickı podpis je bezpečnı a poskytuje všechny jistoty, které máme s podepisováním spojené. Při podepisování na displeji totiž dochází k zaznamenání mnoha údajů, jako je například tlak, rychlost a směr psaní, zeměpisná poloha nebo datum a čas. Navíc nepotřebujete žádné speciální elektronické zařízení. Stačí běžnı smartphone či tablet. Úplně tedy odpadá tisk, distribuce, skenování a archivace formulářů či smluv.

„Největší bariérou je často mentální nepřipravenost na tak vıraznou změnu, kterou komunikace a podepisování na dálku přináší,“ popisuje Řídkı, kde vidí zatím největší úskalí při nasazování novıch nástrojů. Mezi klienty Dreamview nicméně nejsou jen banky nebo pojišťovny, ale i menší hráči, například zdravotnická zařízení, jež pomocí biometrického podpisu uvažují o digitalizování celé své agendy.

„Na našich řešeních pro biometrickı podpis i vzdálenou obchodní komunikaci je úžasné to, že je lze implementovat téměř okamžitě. Firma nemusí řešit nákladné a dlouhodobé migrační procesy. Zjednodušeně řečeno, je to jako zapojit krabičku do zásuvky,“ dodává Řídkı.