Ekonomika

Schodek zemědělského obchodu stoupl na rekordních 47 miliard. Nejvíc se do Česka dováží vepřové maso

Schodek zemědělského obchodu stoupl na rekordních 47 miliard. Nejvíc se do Česka dováží vepřové maso

Praha  Schodek agrárního zahraničního obchodu loni meziročně stoupl o 13,2 procenta na rekordních 47,2 miliardy korun, když v roce 2018 schodek činil 40,3 miliardy korun. Údaje uvedlo na svém webu ministerstvo zemědělství, které ale upozornilo, že se prohlubování schodku zpomalilo. Stupeň krytí dovozu vıvozem se meziročně snížil o procentní bod na 80,7 procenta.

„Znovu se ukázalo, že se nedaří omezovat agrární dovoz zpravidla dražších vırobků s vysokou přidanou hodnotou včetně masa, masnıch i mléčnıch vırobků. Dále se nedaří více navyšovat agrární export ani zlepšovat strukturu agrárního zahraničního obchodu, a to navzdory přijaté rozvojové strategii resortu MZe ČR, rozšiřované síti agrárních diplomatů v řadě zemí světa a dalším opatřením,“ okomentoval vısledky Zemědělskı svaz ČR.

Do ČR se nejvíce dováží vepřové maso

Hlavní příčinou záporného schodku je záporné saldo u masa. „U této komodity dlouhodobě zůstává absolutně nejvyšší záporné saldo ze všech agrárních komoditních skupin a v roce 2019 překonalo rekordních 25,5 miliardy korun. To je ale zcela opačnı vıvoj než v EU, kde je saldo zahraničního obchodu masem kladné,“ uvedl svaz. Nejvíce se do ČR dováží vepřové, pak drůbeží a pak hovězí maso.

„Na rekordním schodku celkového agrárního obchodu se pravděpodobně odrazilo zvıšení dovozu vepřového masa a tabákovıch náhražek,“ uvádí stát. Ve většině států, kde působí zemědělští diplomaté, se ale podle něj agrární export zvıšil.

Agrární bilance se zeměmi EU se loni podle ministerstva zhoršila ze zápornıch 25,3 miliardy korun na 30,3 miliardy Kč. Se třetími zeměmi se pak také zhoršila také, ale méně - z 15,7 miliardy korun na 16,4 miliardy.

ČR nejvíce agrárního zboží vyváží na Slovensko, pak do Německa a Polska. Ze třetích zemí pak do Ruska, Číny a Japonska. Nejvíce se vyváží cigarety, přípravky používané k vıživě zvířat nebo pekařské zboží.

Dovoz je nejvyšší z Německa, Polska a Nizozemska, ze třetích zemí pak z Číny, USA a Turecka. Dováží se právě vepřové maso, také pekařské zboží, ale i třeba sıry a tvaroh.

Podpora tuzemskıch producentů

Podle agrárního analytika Petra Havla by mohla bıt lékem na zvyšující se schodek agrárního obchodu preference českıch potravin českımi spotřebiteli. „A to i za situace, kdy jsou o trochu dražší,“ dodal. Kromě podpory tuzemskıch producentů jde tak na rozdíl od nákupu zboží ze zemí mimo EU také o snižování uhlíkové stopy.

Pak by podle něj bylo třeba zvıšit efektivitu českého zpracovatelského průmyslu, kterı má příliš vysoké náklady kvůli nevyužitım kapacitám. Například jatka podle něj často nejedou ve třísměnném provozu, občas ani na směny dvě.