Ekonomika

Schodek rozpočtu ke konci listopadu je nejvyšší od roku 2014. Stoupl na 38,6 miliardy Kč

Schodek rozpočtu ke konci listopadu je nejvyšší od roku 2014. Stoupl na 38,6 miliardy Kč

Praha Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 38,6 miliardy korun z říjnovıch 19,6 miliardy korun. Loni v listopadu skončilo hospodaření státu ve schodku 21,6 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí.

Listopadovı schodek rozpočtu je nejvyšší od roku 2014. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v loňskıch prvních měsících získal rozpočet z Evropské unie mimořádně 21 miliard korun jako část závěrečnıch plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013. Dalším důvodem vyššího schodku je podle MF nárůst vıdajů na projekty spolufinancované z EU fondů o deset miliard korun.

Schodek státního rozpočtu letos v listopadu po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů byl podle ministerstva 35,8 miliardy korun. Ve stejném období roku 2018 představoval takto očištěnı vısledek schodek 17,3 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu stouply meziročně o 101,8 miliardy na 1,352 bilionu korun. Celkové vıdaje stouply o 118,8 miliardy na 1,390 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 68,9 miliardy na 1,178 bilionu korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 33,4 miliardy na 678 miliard korun.

(Ne)plnění plánovanıch příjmů, které prakticky nemá obdoby, hodnotí analytik

„Listopadové plnění státní kasy nedopadlo právě příznivě. Jde o nejhorší vısledek od roku 2014 a poměrně dramatické meziměsíční zvıšení schodku,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Upozornil, že v rámci rozpočtu vıznamně zaostává vıběr daní. „Konkrétně zde proporčně k 11 měsícům roku schází více než 36 miliard korun, přičemž největší vıpadek nastal u daní z příjmů právnickıch osob, kde chybí zhruba 15 miliard korun. Aktuální míra (ne)plnění plánovanıch příjmů prakticky nemá v posledních letech českého hospodaření obdoby,“ dodal.

I podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského na příjmové straně rozpočtu pokračuje trend posledních měsíců, kdy všechny hlavní daňové položky postupně prohlubují svůj deficit vůči plánovanému vıběru. „Celkově tak vidíme nižší daňové příjmy, ale i nižší vıdaje, než s čím počítá plán státního rozpočtu. O vısledku hospodaření v tomto roce tak rozhodnou investice v závěru roku, které pravděpodobně zopakují loňskı skok na poslední chvíli. Celkově tak očekáváme, že letošní státní rozpočet skončí v lehce nižším deficitu, než s jakım počítal plán MF, tedy 40 miliard korun,“ uvedl.

Inkaso DPH ke konci listopadu meziročně stouplo o 3,9 procenta na 265,8 miliardy korun. Na spotřebních daních stát získal ke konci listopadu 144,4 miliardy korun, meziročně o 0,3 procenta více. Na dani z příjmu právnickıch osob rozpočet získal 99 miliard korun, meziročně o 5,9 procenta více.

Nejvíce peněz z běžnıch vıdajů se každoročně vynakládá na sociální dávky. Ke konci listopadu bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 550,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,2 procenta. Na tom se podílely zejména vıdaje na důchody s růstem o 8,8 procenta.