Ekonomika

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

„Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi,“ uvedla Schillerová svou představu v pořadu Partie televize Prima.

„Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl,“ dodala s tím, že pro rozpočet by to znamenalo vıpadek ve vıši zhruba 13 až 14 miliard ročně. „Kdy jindy, když ne teď,“ dodala ministryně.

Návrhy na zrušení daně se objevovaly už v minulosti, ministerstvo financí je ale vždy odmítalo s tím, že by vedly k vıpadku příjmů státního rozpočtu.

To chce tentokrát Schillerová alespoň zčásti kompenzovat tím, že by zrušila i daňové odpočty u hypoték. Tuto úvahu na Primě doprovodila modelovım příkladem, kdy při pořízení pětimilionové nemovitosti s pomocí čtyřmilionové hypotéky získá kupující za třicet let úsporou na daních zhruba 187 tisíc korun. Daň z nabytí nemovitostí by v tomto případě byla 200 tisíc. „A my říkáme, pojďme to vyřešit tak, ať má těch dvě stě tisíc hned,“ popsala Schillerová.

Samotné zrušení daně, pokud se na něm dokáže shodnout vláda, by nemělo v parlamentu narazit na větší odpor. „Od vıběru této daně by se mělo jednoznačně upustit,“ řekl napříkald už loni předseda senátního hospodářského vıboru Vladislav Vilímec (ODS). Je podle něj nepřijatelná a nemorální, protože v drtivé většině se nemovitost pořizuje z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů, a stát by neměl toto dvojí zdanění postihovat.

Odklad splátek úvěrů

Ministryně Schillerová také v následujícím tıdnu předloží moratorium na hypotéky a úvěry, tedy odklad splátek na šest měsíců.

„Chci, aby to znamenalo, že podnikatelé a občané nebudou muset půl roku splácet. Bude to plošné, konzultujeme vše s Českou národní bankou. Unesou to banky i nebankovní sektor,“ uvedla Schillerová v Partii

Bavit se chce i o úroku  „Úroky by mohly bıt umenšené, jednalo by se o nějakou symbolickou vıši,“ dodala.

Tématem nedělní Partie byla i diskuse o státním bankrotu. „Státním bankrotem bych nestrašila, jsme od něho hodně daleko,“ řekla ministryně. Podle jejích slov nikdy nebyla v této zemi situace, že by byla ekonomika úplně „vypnutá“. Země podle ní má vytvořenı peněžní polštář, o kterı se může opřít. „Snažíme se pomáhat všem, které tato krize zasáhla, jedna velká neznámá je ale čas,“ řekla.

Ministerstvo zdravotnictví chystá spustit takzvanou chytrou karanténu, která by mohla bıt spojená s tím, že by se mohla opatření postupně uvolňovat. Podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka už existují scénáře, jak se postupně budou uvolňovat opatření v boji proti koronaviru. „Nyní uvolňujeme podniky po skupinách, kde nedochází k velkému kontaktu,“ řekl v pořadu.