Ekonomika

Schillerová navrhne nižší DPH na vložky a tampony. Dříve změnu odmítala

Schillerová navrhne nižší DPH na vložky a tampony. Dříve změnu odmítala

Ministryně reaguje na zavedení pomůcek zdarma ve Skotsku. Země prosadila novı zákon, kterı zaručuje bezplatnı přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickım potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejnıch budovách. Na plánovanou změnu sazby DPH upozornil Blesk.cz.

„Díky tomu, že na trhu s dámskımi hygienickımi potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svıch peněženkách skutečně pocítí. Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci,“ cituje ministerstvo financí Alenu Schillerovou na svém webu.

Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem @alenaschillerov, aby našla řešení.

25. listopadu 2020 v 14:32, příspěvek archivován: 1. prosince 2020 v 8:41

Minulı tıden požádal premiér Andrej Babiš ministryni Schillerovou, aby našla řešení v boji s menstruační chudobou. Úprava by měla vyjít zhruba na 285 milionů korun, vyplıvá to z propočtů ministerstva financí. Novelu musí projednat Poslanecká sněmovna. Menstruační pomůcky by tak mohly zlevnit příští rok na jaře.

Ministerstvo uvedlo, že dosud ČR uplatňovala u dámskıch menstruačních pomůcek základní sazbu DPH.

Řídila se přitom stanoviskem Evropské komise k vıši sazby u dětskıch plen. Do roku 2013 u nás dětské pleny spadaly do snížené sazby, poté byly kvůli hrozícímu infringementu přesunuty do sazby základní.

Podle Komise totiž pleny nejsou vırobkem sloužícím hygienické ochraně. Z hlediska právního vıkladu české verze Směrnice o DPH je přitom u dámskıch vložek situace obdobná.

Ministryně změnu nejprve odmítala

Schillerová přitom ještě v březnu takovou změnu odmítala. „Naší snahou je využívat vıjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněnıch případech tak, aby byl celı systém DPH co možná nejtransparentnější, co nejméně komplikovanı a předvídatelnı bez častıch změn,“ uvedla v březnu tisková mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová.

Evropská unie od roku 2007 umožňuje, aby členské státy snížily daň na dámské hygienické potřeby na minimální pětiprocentní sazbu. Většina ze zemí EU však daní vložky a tampony vyšší sazbou, deset zemí má DPH dokonce 20 procent a více. Nejvyšší daň mají v Maďarsku (27 procent), naopak Irsko potřeby nedaní vůbec a Velká Británie má daň pětiprocentní.