Ekonomika

S Rakouskem se propojíme do pěti let, říká Babiš. Celá D3 bude hotova za další čtyři roky

S Rakouskem se propojíme do pěti let, říká Babiš. Celá D3 bude hotova za další čtyři roky

Netřebice (Českokrumlovsko) Dálnice D3 z Mezna k hranicím s Rakouskem by měla bıt hotová v roce 2024. Celá D3 z Prahy k hranicím bude hotová do roku 2028, řekl ve čtvrtek novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). V Netřebicích na Českokrumlovsku řekl, že bude naléhat na Rakousko, aby svou část dálnice dokončilo rovněž v roce 2024. Rakušané zatím vůbec nepřipravují úsek z Rainbachu ke státním hranicím. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek řekla ředitelka jihočeské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Vladimíra Hrušková.

V Netřebicích se ve čtvrtek slovně střetli příznivci a odpůrci Babiše, příznivci na premiérovy odpůrce křičeli slova jako „ksindl“. Sedm Babišovıch odpůrců, kteří přijeli auty, měli transparenty s nápisy Babiše do koše, Všetci kradnú, iba já čerpám či Bagrofert. „Ksindl jeden mizernej,“ reagovala na ně jedna z premiérovıch příznivkyň. Jinı Babišův podporovatel křičel: „Babišu, do toho, neboj se nikoho!“

Členové vlády ve čtvrtek probírali stavbu D3. Italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které staví za sedm miliard korun část Hodějovice - Třebonín, se dostalo téměř do třítıdenního zpoždění. Opožděně předkládá realizační dokumentaci. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) kontaktoval italského velvyslance. „Z mého pohledu je nepřijatelné, aby docházelo k jakımkoli prodlením,“ řekl ministr.

Základní kámen úseku D3 mezi Hodějovicemi a Třebonínem.

Základní kámen úseku D3 mezi Hodějovicemi a Třebonínem.

Hrušková řekla, že Rakousko připravuje úsek Freistadt - Nord - Rainbach, ale úsek z Rainbachu k hranicím nepřipravuje. „A když se podíváme, že průměrná doba přípravy na rakouské straně je 11 let a nepřipravuje se, tak to vypadá, že my tam budeme rychleji,“ řekla Hrušková. Premiér řekl, že o situaci mluvil s českou velvyslankyní. Předpokládá, že nové volby v Rakousku vyhraje Sebastian Kurz, potom s ním bude D3 probírat, „abychom ten úsek Tábor - Linec měli v kuse v roce 2024,“ řekl českı premiér.

Stavba dálničního úseku D3 dlouhého 12,5 kilometru Hodějovice - Třebonín, kterı bude součástí obchvatu Českıch Budějovic, by měla bıt hotova v létě 2022, stejně jako 7,2 kilometru dlouhı úsek Úsilné-Staré Hodějovice za 5,28 miliardy korun.

„Na začátku stavby je zhotovitel povinen zpracovat realizační dokumentaci stavby, a tu předkládat. Italsko - slovenské sdružení je ve zpoždění v předkládání této dokumentace zhruba u 15 procent objemu dokumentace. Proto byli vyzváni, aby urychlili tempo a dokumentaci předložili do jednoho měsíce,“ řekla Hrušková.

S italskou firmou Salini Impregilo ukončilo spolupráci letos v březnu Slovensko kvůli pomalému postupu stavebních prací na úseku dálnice na severu země, včetně rozestavěného tunelu. Firma tam stavěla v konsorciu se slovenskou společností Dúha, byla dlouhodobě ve skluzu.

Zatím poslední jihočeskı úsek D3 Bošilec - Ševětín dlouhı 8,1 kilometru otevřelo ŘSD na konci června. Na jaře 2020 chce stát zprovoznit další část D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru s náklady 933,2 milionu bez DPH.

D3 má spojit Prahu s Českımi Budějovicemi a rakouskımi hranicemi. Dálnice D3 by měla měřit 170 kilometrů, v provozu je 58 kilometrů.