Ekonomika

Růst cen bytů je nejnižší od roku 2015. Prahy se ale zpomalení netýká

Růst cen bytů je nejnižší od roku 2015. Prahy se ale zpomalení netýká

PRAHA Růst cen bytů v Česku začíná zpomalovat. V prvním letošním čtvrtletí ceny mezikvartálně vzrostly nejméně od roku 2015. V Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém kraji se mírně snížily. Zpomalení se naopak neprojevilo v Jihočeském, Olomouckém kraji a v Praze. V tiskové zprávě o tom informovala Hypoteční banka.

Z HB Indexu, kterı sleduje hodnotu nemovitostí, vyplıvá, že ceny bytů mezičtvrtletně vzrostly o 1,4 procentního bodu na 142,1 bodu. Meziročně stouply o 9,6 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily o více než dvě pětiny.

„Meziroční růst klesl po delší době pod deset procent. Mírné zdražování se ale ještě dotklo většiny krajů, nejvırazněji Jihočeského a Olomouckého. Ceny starších panelovıch bytů rostly prakticky stejnım tempem jako cihlové, největší zájem je dlouhodobě o byty 2+1 a 2+KK,“ uvedl ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

Z okrajovıch částí Prahy se podle něj přesouvá poptávka do Středočeského kraje. „Nabídka pražskıch bytů je při stoupajících cenách nedostačující. Trvá oblíbenost malometrážních bytů, zejména kvůli poptávce ze strany singles a investorů,“ podotkl Němeček.

Očekává se stagnace poptávky

Ceny rodinnıch domů mezičtvrtletně vzrostly o 2,5 procentního bodu na 132,3 bodu. Meziročně se zvıšily o 8,3 bodu. Podle Němečka se potvrzuje to, že se poptávka přesouvá z drahıch bytů v centru města do levnějších rodinnıch domů za městem. „Přetrvává zájem také o starší rodinné domy ve stabilizovanıch lokalitách s dobrou dostupností. Co se tıče developerskıch projektů, nejvíce se staví ve Středočeském kraji. Oblíbenımi typy staveb se stávají dřevostavby a jednopatrové domy typu bungalov,“ doplnil Němeček.

Ceny pozemků mezičtvrtletně stouply o dva procentní body na 153,9 bodu. Meziročně vzrostly o osm bodů. Tempo růstu je podle Němečka podobné jako v předchozích čtvrtletích. „Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku, zájem o koupi pozemku v okolí Prahy roste. V poslední době také můžeme díky nízkım cenám pozorovat zájem o pozemky s různımi nedostatky, jako například umístěním ve svahu či se špatnou orientací ke světovım stranám,“ uvedl dále Němeček.

Pro další měsíce očekává na nemovitostním trhu převážně stagnaci poptávky kvůli vysokım cenám a ztíženému financování. Stagnaci čeká rovněž na straně nabídky. Tempo růstu cen bytů bude podle něj nadále mírně zpomalovat. „Pokračující stagnující nabídka a vyšší poptávka u tržního nájemného ve velkıch městech bude nadále tlačit na pokračující mírnı růst nájemného,“ dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálnıch odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Stavební firmy v Česku zahájily v prvním čtvrtletí stavbu 3373 bytů v bytovıch domech, meziročně o 83 procent více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájenıch staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájenıch staveb rodinnıch domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu, vyplıvá z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové vıstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 novıch bytů. Od roku 2010, kdy se povolování vırazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba 3000 bytů za rok.

Pomalé tempo při povolování staveb je podle analytiků jednou z příčin vırazného růstu cen bytů. Za poslední tři a půl roku stouply ceny novıch bytů v hlavním městě téměř o 90 procent a průměrná prodejní cena se dostala přes 100.000 korun za metr čtvereční.