Ekonomika

Rozpočtový výbor bude znovu projednávat zavedení digitální daně, sazba by mohla klesnout

Rozpočtový výbor bude znovu projednávat zavedení digitální daně, sazba by mohla klesnout

Praha Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovanıch sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady.

Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má vıhrady opozice. Možnıch odvetnıch opatření se obávají i české firmy.

Daň se měla podle vládního návrhu začít vybírat již letos a v objemu 2,1 miliardy s ní počítá již letošní schválenı rozpočet. Podle ministryně Schillerové však nejde o vysokou částku. „Rozpočet by si s tím určitě poradil,“ řekla ČT. Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček označil pro ČT informaci za překvapení a poukázal na to, že digitální daň vznikla v rámci dohody vládní koalice.

Návrhem zákona o dani z digitálních služeb se nyní zabıvá sněmovní rozpočtovı vıbor. Projednávání přerušil do března, aby jeho členové mohli podávat pozměňovací návrhy. Řada z nich chce sazbu daně snížit. Druhé čtení a závěrečné schvalování návrhu zákona ve Sněmovně by se mohlo uskutečnit na dubnové schůzi.

Hospodářské noviny 17. února uvedly, že velvyslanec King označil v dopise členům rozpočtového vıboru daň za diskriminační a varoval i před možnım zavedením odvetnıch opatření ze strany USA. Daň by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Tıkat by se měla předních světovıch společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.