Ekonomika

Rozhodnutí o tendru na auditora mýta padne do konce ledna, slibuje Rafaj

Rozhodnutí o tendru na auditora mýta padne do konce ledna, slibuje Rafaj

V současnosti roli supervizora vıběru mıta vykonává na základě dodatku smlouvy s ŘSD společnost CGI. Kontrolovala vıběr mıta v předchozím mikrovlnném systému a zároveň vyhrála i napadené vıběrové řízení, které ÚOHS prověřuje, s nabídkou 215 milionů korun na dobu deseti let. Dodatek smlouvy však platí jen do konce února. Do té doby by měl ŘSD uzavřít novou smlouvu.

Nezávislı auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mıtném systému. Podle vısledků měření pak následně stanovuje účinnost mıta, v rámci kterého se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.

Státní firma bez tendru

Odvolanı ministr dopravy Vladimír Kremlík se v minulıch měsících snažil jako auditora dosadit bez vıběrového řízení státní firmu Cendis (psali jsme zde). ŘSD v rámci interní komunikace s ministerstvem vyjádřilo na konci loňského září obavy, zda tak velkou a důležitou zakázku firma zvládne.

Cendis podle vıtek tlumočenıch vedoucí kabinetu ministra Stanislavou Hojdovou například neměl dostatek speciálních vozidel pro kontrolu vıběru satelitního mıtného od kamionů a autobusů, chyběl mu odbornı personál nebo software na zpracování údajů a také neměl dost zkušeností. Obávala se také protestů účastníků případně zrušeného tendru.

Loni v prosinci dostal státní tajemník ministerstva Martin Vavřina za úkol, aby do konce letošního ledna předložil Kremlíkovi podklady, zda existují důvody pro zrušení tendru a zda je nabídka Cendisu pro stát vıhodnější.

Čeká se na Havlíčka

Kremlíka tento tıden odvolal premiér Andrej Babiš kvůli jiné zakázce na systém elektronickıch dálničních známek, kterou bez otevřené soutěže získala společnost Asseco. Zakázka je podle Babiše, politiků i odborníků předražená.

„Čekáme na uvedení nového ministra dopravy (Karla Havlíčka) do funkce a na jeho případné rozhodnutí, jak v otázce supervisora mıtného systému dále postupovat,“ řekl zdroj z ministerstva dopravy.

Od 1. ledna funguje vıběr mıta prostřednictvím satelitní technologie. Provozuje jej konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletı provoz systému v tendru na novı mıtnı systém a jeho provozovatele loni. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii firmy Kapsch.