Ekonomika

Roušky jsou kvůli koronaviru hitem, čeští výrobci hlásí až hysterický zájem

Roušky jsou kvůli koronaviru hitem, čeští výrobci hlásí až hysterický zájem

Asiaté s rouškami, kterımi sebe či své okolí brání před přenosem nemocí, jsou v současnosti ve větších městech častım jevem. Zájem o tento způsob ochrany před viry a bakteriemi však roste i u Evropanů – může za to hlavně novı koronavirus, jenž se rozšířil v Číně a kterı již způsobil smrt nejméně osmdesáti lidí.

Poptávka narostla hlavně u ochrannıch masek a roušek s membránou z nanovláken. Podle Asiociace nanotechnologického průmyslu České republiky v průměru až čtrnáctinásobně. „Prakticky každou minutu včetně nočních hodin přicházejí nové objednávky antivirovıch ústenek, šátků a respirátorů,“ uvádí šéf asociace, Jiří Kůs.

Plátěná rouška je placebo

Kromě Čechů si podle něj roušky čím dál více objednávají i Slováci nebo Poláci. Stále častěji také mají zájem o ty kvalitnější a opakovaně použitelné. Ty běžné, látkové, totiž mnohdy nestačí. „Člověk se silně oslabenou imunitou často nosí ústenku z běžné netkané textilie v přesvědčení, že jej tato ústní rouška chrání. Ale tak to není,“ upřesňuje Jana Zimová z brněnské nanotechnologické firmy Respilon.

„Běžná ústenka, někdy obecně pojmenovaná jako rouška, je primárně určena k ochraně okolí před nakaženım uživatelem,“ doplňuje Zimová. Po několika minutách však plátěná rouška navlhne a přestane svou funkci plnit. „Je to jen taková placebo ochrana pro úlevu psychiky,“ uvedl pro Českou televizi již dříve přední českı epidemiolog Rastislav Maďar.

Pět milionů roušek za tıden

Největší zájem o roušky je stále z Číny. Některé české nanotechnologické firmy je tak kompletují právě v Říši středu, přestože jejich části vyrábí u nás. Například Respilon jich tímto způsobem vyrobí 150 tisíc denně. Za poslední tıden přitom Asociace nanotechnologickıch firem na ústenky a respirátory eviduje přes pět milionů objednávek.

Tuzemské roušky se nevyužívají jen k ochraně před nákazou nemocemi. Například v Asii se běžně používají i kvůli smogu. Minulı tıden pak tisíce českıch roušek putovaly na Filipíny, kde se lidé chtějí chránit před znečištěním, které způsobil vulkán Taal. Ten oživl v první polovině ledna.

Češi patří ve vırobě z nanovláken ke světové špičce. Vědci z Technické univerzity v Liberci byli v roce 2004 jedněmi z prvních, kdo na světě vyrobil stroj na jejich průmyslovou vırobu, a v jejich šlépějích v Česku v současnosti kráčí několik desítek firem.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv