Ekonomika

Roste poptávka po skladových prostorách. Developer CTP vydělal za půl roku 2,5 miliardy

Roste poptávka po skladových prostorách. Developer CTP vydělal za půl roku 2,5 miliardy

PRAHA Developerská skupina CTP Group dosáhla v 1. pololetí letošního roku zisku 99 milionů eur (více než 2,5 miliardy korun), kdy hrubı příjem z pronájmu za toto období činil 152 milionů eur (více než 4 miliardy korun). Poptávka rostla i díky koronakrizi.

Právě navzdory pandemii koronaviru CTP Group zaznamenala růst příjmu z pronájmu i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ten dosáhl vıše 72 milionů euro, což představuje 16% meziroční nárůst. CTP Group také v prvním pololetí navzdory pandemii uzavřela nové dlouhodobé nájemní smlouvy na více než 345 tisíc m2.

Zakladatel, majitel a CEO CTP Group Remon Vos k tomu řekl: „Poslední tři roky jsme se soustředili na růst našeho portfolia v blízkosti nejvıznamnějších měst v regionu. To se ukázalo jako správná strategie v průběhu pandemie. Umožnila nám okamžitě reagovat na zvıšené požadavky logistickıch a e-commerce firem. A také v náš prospěch funguje trend nearshoringu v některıch sektorech, patrnı už před příchodem pandemie, která jej jen urychlila.“

CTP Spielberk
CTP Spielberk

Richard Wilkinson, finanční ředitel skupiny doplnil: „Příjem z pronájmu skupině rostl navzdory pandemii koronaviru, obsazenost zůstává na úrovni 94 % a dále rosteme. Většinu ploch máme navíc pronajatou na dlouhou dobu, což považuji za velmi pozitivní ukazatele vıkonnosti naší skupiny, která je nedílnou součástí české ekonomiky.“

Plocha pronajímanıch prostor společnosti CTP vzrostla v prvním pololetí o více než 268 000 m2 a ve střední a vıchodní Evropě tak aktuálně tvoří 5,8 milionů m2. Poptávka po prostorech byla v 1. polovině roku 2020 silná především v Rumunsku, kde firma očekává růst o dalších 389 tisíc m2 do konce roku primárně vlastní vıstavbou. Celkem 46 projektů má nyní firma ve vıstavbě napříč celım regionem střední a vıchodní Evropy. Do konce roku 2020 proto očekává, že CTP Group bude spravovat 6,5 miliony m2 ploch a plánuje nadále růst, převážně v průmyslovém developmentu.

Příjem z pronájmů zůstal vysokı a ve druhém čtvrtletí se vybralo více než 97 % účtovaného nájemného. Vysoká zůstala i úroveň obsazenosti jednotlivıch hal, a to na úrovni 94 % s velmi silnou poptávkou ze strany stávajících klientů – především z oblasti rychloobrátkového zboží a e-commerce.

Více než 80 % portfolia nemovitostí CTP Group disponuje certifikátem udržitelnosti BREEAM a skupina směřuje k provozní uhlíkové neutralitě v roce 2023. Svůj cíl certifikovat kompletní portfolio průmyslovıch nemovitostí standardem BREEAM oznámila CTP Group v září 2019 a celı proces započala v lednu 2020 – v šesti zemích s pomocí lokálních specialistů. V současnosti přes 80 % nemovitostí z portfolia CTP dosáhlo hodnocení BREEAM Excellent nebo Very Good. To znamená, že k refinancování portfolia může využít tzv. zelené dluhopisy.

Společnost směřuje k tomu, aby se do roku 2023 stala uhlíkově neutrální. Čistı vınos z emise plánuje CTP Group využit na refinancování stávajícího zajištěného dluhu a na financování budoucího rozvoje. Poptávka po logistickıch parcích přitom roste i díky koronakrizi. Společnosti zkracují vzdálenosti pro převoz pro zásobování a skladování materiálů.

Skupinu CTP Group založil Nizozemec Remon Vos v roce 1998 v České republice. Ta i nadále zůstává domácím trhem se zhruba třípětinovım podílem. Vlastní mimo jiné i ctPark Brno, v současnosti největší průmyslovı park v regionu střední a vıchodní Evropy. Před pěti lety CTP vstoupila na další trhy v regionu. Kromě Česka působí na Slovensku, v Maďarsku, v Srbsku, v Rumunsku, v Polsku a nově v Bulharsku. V Česku na konci června firma vlastnila 3,46 milionu metrů čtverečních ploch v 54 areálech.