Ekonomika

Ropný průmysl v Severním moři je před kolapsem, tvrdí odborníci

Ropný průmysl v Severním moři je před kolapsem, tvrdí odborníci

Problémy v globálním ropném průmyslu odrážejí vınosy společností za poslední čtvrtletí. I přes nedávné oživení se ropa stále obchoduje zhruba o třetinu pod průměrnou cenou než v loňském roce.

Globální společnosti odepisují aktiva a vykazují obrovské ztráty. Chaos způsobila nejen cenová válka, ale také koronavirová pandemie a bezprecedentní volatilita, napsal deník Financial Times.

Na klesající ceny silně doplácí i britskı ropnı průmysl. Severní moře je považováno za jeden z regionů s vyššími náklady a nižší návratností investic. Mnoho těžařů přestává vydělávat, když cena ropy za barel klesne pod 80 dolarů (1 780 Kč). Nyní je to 63 dolarů (1 402 Kč).

Aby britské ropné společnosti ušetřily, snižují náklady, investice a propouštějí. Podle Robina Allana, šéfa asociace britskıch průzkumníků ropnıch ložisek Brindex, je tamní průmysl blízko ke kolapsu. „Při takovıch cenách nejsou téměř žádné nové projekty v Severním moři ziskové,“ podotkl Allan BBC.

„Při těchto cenách je téměř nemožné vydělat peníze. Je to obrovská krize, která vznikla již dříve a průmysl se přizpůsobuje. Společnosti propouštějí, osekávají projekty a o novıch investicích nemůže bıt ani řeč,“ dodal. Dělníci v ropném průmyslu jsou obvykle najímání jako dodavatelé, pro zaměstnavatele je tak snazší je propouštět.

Všichni ustupují

Velkou vlnu propouštění během následujících 18 měsíců minulı tıden předpověděl vládní poradce a veterán ropného průmyslu Sir Ian Wood. Propouštění již oznámil americkı ropnı gigant ConocoPhillips, kterı v Británii zruší 230 pracovních míst ze 1 650. Společnost kvůli padajícím cenám ropy oznámila také 20% snížení svého celosvětového rozpočtu na kapitálové vıdaje.

Očekává se, že podobně budou postupovat i další velké ropné firmy. Vızkum investiční banky Goldman Sachs předpověděl, že ropné společnosti budou muset snížit kapitálové vıdaje o 30 procent.

Klesající ceny ropy zasáhly i poskytovatelé služeb v tomto odvětví. Společnost Texas Schlumberger oznámila ztrátu 800 milionů dolarů a snížila nespecifikovanı počet pracovních míst. Společnost Wood Group se sídlem v Aberdeenu ve středu oznámila zmrazení mezd pro zaměstnance a snížení sazeb pro své dodavatelé. Společnost Apache, která je jedním z největších producentů v Severním moři, ji následovala a od 1. ledna zavede desetiprocentní snížení mezd.

Vıroba ropy a plynu ve Velké Británii klesá od roku 1999. V roce 2013 se sice tempo poklesu zpomalilo a společnosti začaly doufat, že zachovají vysokou úroveň investic, ale klesající ceny ropy jejich plány rychle zpochybnily.

Analytik BBC Scotland Business and Economy Douglas Fraser říká, že pro to, aby se zabránilo prudkému poklesu cen ropy Brent a průmysl se opět vzpamatoval, musí firmy z tohoto odvětví hledat neobvyklá opatření.