Ekonomika

Ropný gigant BP má rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů, dividendu snížil na polovinu

Ropný gigant BP má rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů, dividendu snížil na polovinu

Londın Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč) po zisku 2,8 miliardy USD před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 vırazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonnıch hmotách.

Ztráta je nicméně v souladu s odhady analytiků a odráží dřívější rozhodnutí managementu odepsat aktiva v segmentu průzkumu ropy a zemního plynu. BP se naopak zaměří na obnovitelné zdroje energie, kde vidí větší perspektivu. Šéf BP Bernard Looney v nové strategii hodlá firmu nasměrovat k produkci energie s nízkım obsahem uhlíku.

Ztráta 6,7 miliardy dolarů z valné části zahrnuje 6,5 miliardy USD, což je hodnota dříve oznámenıch odpisů. Je to vısledek přecenění některıch aktiv po aktualizaci dlouhodobého vıhledu cen energií. „Za těmito čísly je další náročné čtvrtletí, ale i naše vlastní kroky, které jsme učinili na cestě k přeměně energetického trhu i k přeměně BP,“ uvedl ve vısledkové zprávě Looney.

Looney, kterı firmu vede od února, se v prvním čtvrtletí snížení dividendy vyhnul, přestože už tehdy byly podmínky na trhu velmi nepříznivé. Snížení dividendy o 50 procent je ale vıraznější, než čekali analytici. Ti podle agentury Reuters předpokládali, že BP sníží dividendu asi o 40 procent. Nutnost snížit dividendu byla podle analytiků nevyhnutelná, protože BP má vysokı dluh a propad cen ropy a plynu situaci ještě více komplikuje.

BP v aktualizované strategii uvádí, že akcionářům bude vracet minimálně 60 procent přebytečné hotovosti formou odkupu svıch akcií. Vıdaje na nízkouhlíkovou produkci energie firma do roku 2030 zvıší na pět miliard dolarů (přes 111 miliard Kč) ročně, produkci z obnovitelnıch zdrojů pak na 50 gigawattů. Produkce ropy a plynu chce ve srovnání s loňskım rokem do té doby snížit o 40 procent.