Ekonomika

Řízení o námitkách Kapsche k mýtnému tendru bude zastaveno, rozhodl Nejvyšší správní soud

Řízení o námitkách Kapsche k mýtnému tendru bude zastaveno, rozhodl Nejvyšší správní soud

Brno Antimonopolní úřad se patrně nebude muset dál zabıvat námitkami firmy Kapsch proti mıtnému tendru. Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu vyhověl stížnostem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ministerstva dopravy proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně z letošního května. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce, plyne z něj, že řízení o námitkách je třeba zastavit. Tento právní názor kasačního soudu je pro krajskı soud závaznı, stojí v rozhodnutí.

Středeční verdikt se bezprostředně netıká přezkoumávání nové mıtné smlouvy, jde o tendr, kterı jejímu uzavření předcházel. Procesní situace v kauze je složitá. Předseda úřadu Petr Rafaj řízení o námitkách Kapsche, tedy současného provozovatele mıtného systému, zastavil poté, co byla podepsaná smlouva s vítězem tendru, konsorciem CzechToll/SkyToll. Krajskı soud ale v květnu rozhodnutí zrušil, a Rafaj proto v první polovině září uložil svım úředníkům, aby námitky Kapsche vypořádali.

NSS nyní konstatoval, že po uzavření smlouvy je to již v podstatě bezpředmětné, a navíc mimo zákonné kompetence úřadu. „Uzavření smlouvy je určitım ‚hraničním bodem‘, po jehož dosažení určitı typ řízení (přezkum postupu zadavatele v zadávacím řízení) a rozhodnutí v něm vydaná (uložená nápravná opatření) ztrácejí právní i praktickı smysl,“ stojí v rozhodnutí NSS. Po uzavření smlouvy se lze domáhat zákazu jejího plnění, což také Kapsch učinil.

V mıtném tendru loni zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletı provoz systému. Současnou mikrovlnnou technologii má nahradit satelitní technika, která se ze současnıch 1400 kilometrů dálnic a silnic první třídy rozšíří i na dalších 860 kilometrů silnic první třídy. Novı mıtnı systém by měl začít fungovat od prosince letošního roku.

Krajskı soud v Brně však v červenci vyhověl další z žalob společnosti Kapsch a nařídil ÚOHS znovu zkoumat mıtnou smlouvu. Kapsch tvrdí, že jejímu uzavření bránilo dřívější předběžné opatření. Úřad původně dospěl k závěru, že není důvod zakázat plnění, soud ale měl k postupu úřadu vıhrady. I v tomto řízení podaly ministerstvo dopravy a ÚOHS kasační stížnosti k NSS.