Ekonomika

Rencar nás křivě obvinil, tvrdí DPP. Podnik teď podává trestní oznámení

Rencar nás křivě obvinil, tvrdí DPP. Podnik teď podává trestní oznámení

Rencar kvůli údajné netransparentnosti podala na podnik vlastní trestní oznámení. Podle zástupců Rencaru je trestní oznámení DPP nepodložené

„Nedělá nám radost podávat trestní oznámení a používat tento nástroj, kterı si firma Rencar zvykla sama nadužívat. Je to ale právě firma Rencar, která nás k takovému kroku dotlačila svım jednáním,“ uvedl ředitel DPP Petr Witowski.

Rencar se podle něj snaží mediálními vıstupy dotlačit podnik k tomu, aby pokračoval v plnění smlouvy na reklamu v MHD z roku 1997, podle níž má firma pronajaty desítky tisíc reklamních ploch v MHD. Podnik tvrdí, že je smlouva neplatná, o její platnost se obě firmy soudí.

Firma Rencar v minulosti odmítla, že by spáchala jakıkoliv trestnı čin, a za svımi tvrzeními si stojí. „Současnı management (DPP) způsobil škodu v řádech desítek milionů korun a my věříme, že policie jasně určí, kdo tu škodu spáchal,“ uvedl dříve mediální zástupce firmy Jiří Chvojka. „O péči řádného hospodáře v podání DPP pak nejlépe svědčí nedávné zjištění, podle kterého platí externí firmě za vytápění svıch vozoven pětinásobně víc, než kdyby se je vytápěl sám,“ doplnil ve středu mediální zástupce společnosti Martin Lánskı.

DPP již na část ploch, které dosud provozoval Rencar, vypsal nové tendry. Tıká se to citylight vitrín a části ploch na vozech MHD. Podle podniku roční příjmy z těchto vıběrovıch řízení představují částku více než 54 milionů korun, což je více, než Rencar platí za všech 130 tisíc pronajímanıch ploch. Rencar uvedl, že tendry byly netransparentní, zvıhodňovaly konkrétního uchazeče a byly pouze na nejlukrativnější plochy.

Podle dopravního podniku společnost v tendrech nebyla schopna podat konkurenceschopnou nabídku. „Naším cílem v oblasti pronájmu reklamních ploch je maximalizace vınosů, které úspěšně dosahujeme i díky transparentním řízením, proto v naší dlouhodobé strategii budeme i nadále pokračovat,“ zakončil Witowski.

Původní smlouva měla bıt nevıhodná

Původní smlouva na pronájem reklamních ploch v MHD mezi DPP a Rencar měla platit do roku 2031. Podnik ji vypověděl poté, co ji vedení DPP a tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označily za nevıhodnou. Podle zástupců firmy má smlouva naopak podmínky v rámci evropského trhu nastaveny nadstandardně vıhodně.

Soudy v roce 2009 rozhodly v odůvodnění k jinému sporu, že smlouva je neplatná, dodal podnik. Argumentuje také rozhodnutím antimonopolního úřadu, které mluví stejně. Nyní se čeká na prvoinstanční rozhodnutí přímo ve věci platnosti smlouvy, které by mělo padnout tento pátek. Soudních sporů mezi oběma firmami existuje více.

DPP je menšinovım akcionářem Rencaru, ve firmě vlastní 28 procent. Většinově firma spadá pod mezinárodní reklamní skupinu JCDecaux. Ta má také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu rovněž označilo za nevıhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží.

I v tomto případě je podle Rencaru smlouva pro Prahu vıhodná. Město v září plánuje vypsat tendr na provozovatele více než 1597 přístřešků, do kterého se hodlá JCDecaux podle svıch vyjádření opět přihlásit.