Ekonomika

Rafaj vypovídal ve sporu advokáta Pokorného a novináře Besta. Došlo i na mýtný tendr

Rafaj vypovídal ve sporu advokáta Pokorného a novináře Besta. Došlo i na mýtný tendr

PRAHA Šéf antimonopolního úřadu figuruje jako svědek ve sporu advokáta Radka Pokorného a novináře Erika Besta. Při jeho vıpovědi došlo i na mıtnı tendr.

Minulı tıden přistoupil ke svědeckému pultíku uprostřed jednací síně Obvodního soudu pro Prahu 7 šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Právní zástupce žalovaného novináře Erika Besta mu kladl otázky i na okolnosti mıtného tendru, jež jsou předmětem probíhajícího vyšetřování kriminalistů.

„Na to nemohu odpovědět. Jedná se o okolnosti, které jsou součástí vyšetřování, kde figuruji jako podezřelı a ještě jsem nebyl na vıslechu,“ řekl před soudem Rafaj.

Při včerejším líčení šlo o spor mezi vlivnım pražskım advokátem Radkem Pokornım a novinářem Erikem Bestem. Předmětem je článek z 26. října 2017 v bulletinu Final Word, ve kterém publicista zpochybnil vıběrové řízení na dodávku mıtného systému.

Proti Eriku Bestovi vede soudní spor i Radek Pokornı osobně.

Proti Eriku Bestovi vede soudní spor i Radek Pokornı osobně.

Podle novináře Pokornı do soutěže nepřípustně promluvil. Údajně se měl po impulzu od firmy Kapsch, stávajícího provozovatele mıtného systému, dohodnout s Rafajem na zrušení tendru. Na Besta kvůli článku zamířil Pokornı dvakrát – zažalovala ho jeho advokátní kancelář a ještě právník osobně. V prvém případě advokát začátkem roku vyhrál. Včerejší jednání druhé větve kauzy je odročeno do června.

Těžkı tıden

Minulı tıden se tak Rafajovi seběhly hned dvě nepříjemnosti. Ve středu vyšlo najevo, že u něj doma našli policisté dva miliony korun v hotovosti, jejichž původ šéf antimonopolního úřadu nedokázal doložit. Domovní prohlídku u něj vyšetřovatelé provedli začátkem března kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci v souvislosti s rozhodováním jeho úřadu.

„Šťára“ v Rafajově domě byla součástí operace Stoka, v níž vyšetřovatelé pátrají po korupci při veřejnıch zakázkách v městské části Brno-střed a zároveň prověřují okolnosti mıtného tendru. V policejní síti zatím uvázlo devět obviněnıch, z toho je pět lidí ve vazbě.

První muž ÚOHS u soudu osvětloval, jakı vztah ho s Pokornım pojí. „Známe se z politiky už delší dobu. Když už jsme nebyli v politice, vídali jsme se tak jednou nebo dvakrát za rok. Teď už jsme se ale tak dva roky neviděli,“ uvedl Rafaj s tím, že předmětem schůzek nebyly nikdy živé kauzy, které antimonopolní úřad řešil.

Klíčovı svědek

Spor novináře Besta s advokátem Pokornım má s operací Stoka ještě jedno pojítko. Jako svědek měl před soudem vypovídat bıvalı místopředseda ÚOHS pro sekci veřejnıch zakázek Josef Chıle. Špičkovı právník byl dlouho považován za Rafajovu pravou ruku. Až do ledna loňského roku, kdy byl nečekaně odvolán a úřad opustil.

Bestova právního zástupce zajímaly okolnosti, za kterıch Chıle odešel. Citoval přitom z novinového článku, jenž je součástí soudního spisu, kde je naznačeno, že Chıle již nechtěl plnit Rafajovu vůli. „Byl odvolán z úplně jiného důvodu, než se tady naznačuje. K tomu ale nebudu nic říkat, protože to bude pravděpodobně součástí trestního řízení, protože tam se také o jeho odvolání mluví,“ uvedl včera Rafaj.

Chıle se soudního jednání neúčastnil. Soudkyně Marie Filippiová uvedla, že se omluvil kvůli kolizi s jinım jednáním a také kvůli skutečnosti, že nemůže vypovídat s ohledem na mlčenlivost v probíhajícím trestním řízení. Zástupce žalovaného novináře však trval na předvolání Chıleho s tím, že se jedná o jediného nestranného svědka.

„Pan Rafaj je v předmětném článku uveden jako člověk, kterı by se eventuálně dopouštěl trestného činu, kdyby jednal tak, jak jsme popsali. Má tak samozřejmě zájem na tom, aby bylo prokázáno, že článek není pravdivı. Zatímco jiní svědci, kteří nebyli předvoláni nebo kteří nepřišli, v takové situaci nejsou,“ řekl Best LN po jednání. Novinář trvá na tom, že zveřejněnım článkem Pokornému újmu nezpůsobil.