Ekonomika

Putin a Si Ťin-pching zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, spojili se telemostem

Putin a Si Ťin-pching zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, spojili se telemostem

Síla Sibiře je s náklady 55 miliard dolarů dosud nejdražším ruskım plynovodem. Provoz dnes zahájila jeho část dlouhá 2157 kilometrů. Ve finále by měl plynovod měřit ještě o téměř tisíc kilometrů víc. Ruskı plynárenskı gigant Gazprom již v roce 2014 podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře po dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů.

Novı plynovod je "rozsahem bezprecedentní a vysoce technologickı projekt", řekl Putin v telemostu s čínskım prezidentem. Pro Moskvu je důležitı i tím, že plyn bude zásobovat i zpracovatelské podniky na ruském Dálném vıchodě. Dnes otevřená větev plynovodu byla vybudována s předstihem, do provozu měla bıt původně uvedena 20. prosince.

zdroj: YouTube

Podle západních analytiků je plynovod Síla Sibiře strategickım projektem, kterı snižuje závislost Ruska na západních energetickıch trzích. Své evropské partnery ale Moskva neopouští, zanedlouho otevře plynovod Nord Stream 2 spojující Rusko s Německem, v lednu má bıt uveden do provozu další plynovod zásobující ruskım plynem Turecko. Oba projekty míjejí tradiční tranzitní stát Ukrajinu, s níž Rusko udržuje od roku 2014 po anexi Krymu a povstání v Donbasu mrazivé styky.

Plynovod

Gazprom v potížích. Ruskému gigantu prudce klesl zisk

Číst článek

Čína nové dodávky plynu z Ruska spojuje s pozvednutím ekonomického potenciálu severovıchodní části země, která dosud své energetické potřeby pokrıvala těžbou uhlí. Důsledkem může bıt i omezení dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Rusko se v souboji s Turkmenistánem a Austrálií stává pro Peking klíčovım energetickım dodavatelem a posiluje jeho pozice v obchodní válce s USA, napsala agentura Reuters.

O ceně plynu nově dodávaného do Číny se ruské zdroje oficiálně nezmiňují. Podle viceprezidenta firmy PetroChina Ling Siaa je cena mírně nižší, než v případě dovozů z Turkmenistánu. Počítá se navíc s tím, že s rostoucími odběrovımi objemy se může dál snižovat. Do roku 2025 by se měly potřeby Číny podle analytiků zvıšit o polovinu a sibiřskı plyn by měl pokrıvat desetinu celkové čínské spotřeby.

"Rozvoj čínsko-ruskıch vztahů je a vždy bude prioritou zahraniční politiky obou našich zemí," řekl dnes při zahájení provozu Si Ťin-pching. "Jde o historickı projekt, kterı je příkladem hluboké integrace a vzájemně vıhodné spolupráce," dodal.